25 Ноември 2024, 00:22 Днес (0) | Вчера (0)

Окончателно приеха промените в Кодекса за застраховането, свързани със системата "Зелена карта"

27 Юли 2023 14:20 ИНСМАРКЕТ по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 27 юли 2023, 14:00

Автоматизираният механизъм на разплащания се основава на принципа „първо плащаш, после оспорваш“

Парламентът прие на второ четене допълнение на Кодекса за застраховане, свързано със системата "Зелена карта". Конкретно, създава се чл. 506а, кото гласи:
"Гарантиране изпълнението на задълженията на бюрото и неговите членове
Чл. 506а. (1) Бюрото заплаща по предявени искания за гаранционно плащане от други национални бюра в сроковете по вътрешните правила на Съвета на бюрата гарантираните задължения на своите членове по чл. 508 заедно с дължимите лихви.
(2) В случаите по ал. 1 бюрото встъпва в правата на националното бюро, получило гаранционно плащане, спрямо своя член и в седемдневен срок от извършване на плащането предявява писмено регресна претенция към него за размера на платеното.
(3) Членът на бюрото плаща незабавно на бюрото предявените по ал. 2 суми заедно с лихвите за забава от датата на предявяване на регресната претенция независимо от всяко оспорване по съдебен или извънсъдебен ред.
(4) Ако застрахователят не плати предявените по ал. 2 суми и дължимите лихви в срок 15 дни от датата на предявяването на регресната претенция, бюрото се удовлетворява от банковата гаранция по чл. 508, ал. 2, учредена от застрахователя в негова полза."
В мотивите към законопроекта бе посочено, че промените ще отстранят слабостите при обработката на претенции с международен елемент от отделни застрахователи по задължителната застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите в рамките на системата "Зелена карта". "Поради идентифицираните слабости в дейността на НББАЗ и на отделни български застрахователи при изпълнение на задълженията им в рамките на системата "Зелена карта" има необходимост от засилване на националната регулаторна рамка с цел гарантиране в пълна степен правилното функциониране на системата "Зелена карта" в България и с оглед на изпълнение на поетите ангажименти на страната след присъединяването към Валутния механизъм II. Проблемите се състоят в това, че отделни застрахователи в България оспорват основателността на исканията за възстановяване на платени обезщетения от кореспонденти и национални бюра в други държави-членки поради твърдени несъответствия в документалната обосновка на тези искания и възпрепятстват функцията на НББАЗ да гарантира извършването на плащанията в съответствие с изискванията на Вътрешните правила на Съвета на бюрата", се казва още в мотивите.  
Задължението за извършване на гаранционни плащания от НББАЗ, съчетано с изрично задължение за предявяване на регресните претенции към застрахователя и изрично задължение за удовлетворяване на тези претенции за сметка на банковата гаранция, учредена и поддържана от застрахователя в полза на националното бюро, са регламентирани като гаранционен механизъм за автоматизирано удовлетворяване на вземанията, като не възпрепятстват националното бюро или членуващите в него застрахователи да търсят регресните си права по съдебен или извънсъдебен ред срещу лицата, които са се обогатили неоснователно в резултат на извършените гаранционни плащания. Предложеният автоматизиран механизъм на разплащания се основава на принципа "първо плащаш, после оспорваш" и е свързан с изрично задължение за застрахователя - член на бюрото, да възстановява регресната претенция на бюрото независимо от всяко оспорване по съдебен или извънсъдебен ред на съответното вземане.
Задължението за плащане ще предотврати възможността застрахователите да отлагат или отказват възстановяване на плащания, извършени в системата "Зелена карта", и ще ги стимулира да уреждат отношенията си със съответните кореспонденти или национални бюра в други държави по съдебен ред.
Промените ще дадат правна възможност за предприемане на надзорни действия от страна на КФН в случай на неизпълнение на задълженията на застрахователите и на НББАЗ в рамките на системата "Зелена карта". 

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 22 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8580
GBP 2.4796 2.4887 2.3487
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив