Подписка на 2600 граждани и над 200 индивидуални жалби срещу промените в пенсионното осигуряване и "национализацията на средствата", приети в края на миналата година, са постъпили в канцеларията на националния омбудсман
Омбудсманът Константин Пенчев настоява за обществена дискусия по темата без никакво отлагане, а ако това не стане, в края на март ще прецени дали да сезира Конституционния съд. След приемането на спорния закон президентът Росен Плевнелиев също призова за националноотговорен дебат по темата, макар и да не наложи вето.
Омбудсманът настоява да се чуе гласът на хората, когато се взима решение за избора им на осигуряване и за пенсионната реформа.
Той с безпокойство констатира, че промените срещат негативен отзвук и неодобрение не само от страна на пенсионноосигурителните дружества, но и от различни организации, а най-вече от гражданите.
"Моята твърда позиция е, че промени в законодателството и особено такива в чувствителни области, каквато е пенсионната реформа, трябва да се осъществяват след обстойно обществено обсъждане, като се изследват подробно всички мнения и становища и се дава гласност на различните гледни точки и предложения, с цел да се постигне консенсус по важните въпроси", пише омбудсманът.
Според него логично, непрозрачният и прибързан начин на вземане на това законодателно решение е предизвикал обществено недоволство и възмущение.
Пенчев е изпратил писмо по темата до председателя на Народното събрание, министър-председателя и председателите на парламентарни групи в 43-ото Народно събрание.