Пациенти протестират, че частни болници сключват договор със Здравната каса, но изискват допълнително заплащане
Продължават проблемите на онкоболните в страната. След липсата на животоспасяващи лекарства за химиотерапия, което стана повод TV7 да разследва високите цени на лекарствата у нас, пациенти протестират, че частни болници сключват договор със Здравната каса, но изискват допълнително заплащане, за да ги включат в списъка за лечение с най-модерна апаратура.
Валя Георгиева се е преборила с тежката диагноза рак на гърдата. Макар да е здравно осигурена, лечението й не е безплатно. Проблемите започват след химиотерапията в болница ИСУЛ. Въпреки че лечебното заведение разполага с най-модерния линеен ускорител в Източна Европа, той не се използва за пациенти с рак на гърдата, защото нямат обучени кадри. От ИСУЛ предлагат на Валя лечение с 25-годишна техника.
Друго лечебно заведение в Дървеница й предлага час за модерен линеен ускорител, но не след две седмици, а едва в края на годината. Валя започва разговори с болница "Токуда", където първоначално искат 3000 лв. доплащане. Тя обаче протестира, че болницата има договор с касата за тази услуга. От болница "Токуда" намаляват таксата на Валя на 1800 лв.
След като приключва лечението си, жената започва битки в съда, за да си получи обратно онези 1800 лв., защото не е ползвала никаква допълнителна медицинска дейност в "Токуда".