Прогнозите на българските банкери и брокери за родната икономика стават все по-оптимистични
Общата оценка на финансовите посредници за текущата икономическа ситуация се подобрява и е положителна първи път от края на 2012 г. Затова те очакват по-бърз икономически ръст през второто тримесечие на годината.
Това се посочва в тримесечното издание "Финансов сектор: оценки и очаквания", което се подготвя от Министерството на финансите. То обобщава очакванията на представители на инвестиционни посредници, управляващи дружества, банки и пенсионни фондове.
Тенденцията за понижение на лихвите по заемите и депозитите в левове и евро ще продължи и през второто тримесечие на 2015 г. В резултат банките очакват обемът на отпуснатите кредити да продължи да нараства, макар и оптимизмът им да е по-умерен от предходната анкета. Тези очаквания са свързани и със сигналите, идващи от подобряващите се бизнес климат и потребителско доверие. Tе идват на фона на отчетения през март за първи път от началото на годината положителен месечен растеж на общия обем на заемите за частния сектор, движен основно от ръста при корпоративните кредити, посочват от МФ.
По отношение на депозитите, очакванията на банките са общият им размер да продължи да нараства. Инвестиционните посредници и управляващите дружества обаче разчитат, че заради падащите лихви част от депозитите ще се насочат към алтернативни финансови инструменти, което явно вече се случва. Към края на март се отчита 25% годишен ръст на активите, управлявани от местни и чуждестранни инвестиционни фондове, до 2,2 млрд. лв. Този ръст се движи основно от чуждестранните инвестиционни фондове.