За да се вдигне таванът на пенсиите, трябва да се повиши събираемостта на социалните осигуровки
Правителството предлага от следващата година максималният осигурителен доход да се вдигне. В момента той е 2200 лв. и с него е обвързан таванът на пенсиите, който е равен на 35% от максималния доход. Сега най-богатите пенсионери взимат по 770 лв. месечно. Сметките показват, че при увеличаване на максималния осигурителен доход догодина най-голямата пенсия ще стане 840 лв. Не е ясно обаче има ли пари за такова увеличение.
За да се вдигне таванът на пенсиите, трябва да се повиши събираемостта на социалните осигуровки, това коментираха гостите в сутрешния блок на TV7.
Основният проблем е, че осигурителните вноски не са достатъчни, за да се поддържа пенсионната система, заяви в студиото на "Добро утро, България!" проф. Христина Вучева. Според Николай Ненков от КНСБ невнасянето на осигуровки от страна на работодателите трябва да се криминализира. Нещо повече, фирми, които не плащат осигуровките на своите служители, трябва да бъдат лишени от възможността да се явяват на тръжни процедури.
Димитър Бранков от Българската стопанска камара е съгласен, че събираемостта е ниска, но смята, че само наказателните мерки не са достатъчни. И сега има санкции за работодатели, ако не внасят осигуровки, но проблемът е в липсата на контрол в системата.
Проф. Вучева се обяви за цялостна реорганизация в структурите на НОИ, за да може да се проследят всички процеси, свързани с изплащането на социални осигуровки.
Гостите се обединиха около тезата, че за да се повиши таванът на пенсиите, трябва да се повиши приходът от социални осигуровки в НОИ, а това може да стане със затягане на контрола и мерки за спиране укриването на доходи.