Оставането на Великобритания е ЕС ще донесе на страната икономически ползи в размер на 58 милиарда паунда (79 млрд евро) и 790 хиляди работни места до 2030 г, сочи доклад на лондонския Центъра за икономически и бизнес изследвания, цитиран от "Ройтерс"
Ползите за Острова ще дойдат благодарение на европейски инициативи като създаването на единния дигитален пазар и отварянето на финансовите, транспортните и енергийните сектори на страната. Общият ефект ще бъде растеж на брутния вътрешен продукт на Великобритания с 2.8%.
Дивидентите от тези инициативи няма да бъдат сигурни, ако Великобритания излезе от ЕС и направи опит да договори отново достъпа си до европейския пазар.
В очакване на референдума за излизане от ЕС, политическите партии и влиятелни личности в страната организират своите кампании под лозунгите "Вън" или "Вътре" в общността. Двете най-големи партии, Лейбъристите и Консерваторите, не са посочили единна позиция, изчаквайки резултатите от опитите на премиера Дейвид Камерън да договори по-изгодни условия за членството на Великобритания, преди да провеждането на референдума.
Мнозина наблюдатели смятат, че разцеплението в управляващата партия се засилва, след като шестима министри от кабинета поискаха официално разрешение да започнат кампания за излизане от Европейския съюз. В същото време Камерън и министърът на финансите Джордж Озбърн търсят единство и не биха допуснали две отделни противоположни кампании да бъдат водени от Консервативната партия.
Британското изданиe "Телеграф" разкри още, че "министерският правилник", съдържащ указанията за членовете на правителството на Камерън, е бил поправен специално за да утвърди условието за колективна отговорност и единодушието на правителството по отношение на провеждането на референдума за излизане от ЕС.