Целта на забраната е да се опази рибата през размножителния период, когато хвърля хайвера си
От днес влиза в сила забрана за улов на сладководна и черноморска риба. Заповедта за ограничението на риболова е изготвена от Министерствата на земеделието и горите и на околната среда и
водите. "По закон всяка година забраната трябва да влезе в сила от 15 април. Министрите на съответните ведомства имат право да променят тази дата. Тя може да бъде изтеглена две седмици напред или
две назад в зависимост от температурата на водата", уточни за Бургас инфо директорът на Агенцията по рибарство Джемил Кадиш.
Общата забрана за пролетно - лятното размножаване на рибата ще продължи до 10 юни включително.
В Черно море се забранява ловенето на калкан и попче. Попчета са забранени за улов до 23 май. Целта на забраната е да се опази рибата през размножителния период, когато хвърля хайвера си.
Най - страстните любители риболовци в Бургас могат да ловят риба през този период на водоема "Дупките", който се намира в района на "Транстрой", съобщи Джемил Кадиш.
Всеки любител риболовец има право да лови до три килограма риба за лична консумация.
Контролните органи ще следят не само за незаконния улов, но и за поставянето на уредите и средствата във водата за улов на риба и други водни организми, изваждането им от водата, както и
пренасянето и превозването им. "След 25 април започваме проверки и всички открити мрежи и риболовни съоръжения ще бъдат унищожени", предупреди шефът на агенцията по рибарство.
За промишлен риболов трябва задължително да бъде издадено разрешително. В заявлението се описва с какво ще се извършва стопанския риболов.
Всяко количество уловена риба се описва в специален дневник. С това се удостоверява произхода на рибата пред контролните органи. Екземрляр от него трябва да има и при търговците, които продават
стоката.
Глобите за нарушителите варират от 100 до 1000 лева, а за юридическите лица те стигат до 2000 лева.По време на забраната за всеки килограм и бройка риба, нарушителите ще плащат и обезщетение.
В момента калканът е на квотен режим като всяка година Министърът на земеделието и горите определя квотата за улов. Това се налага поради намалената популация на калкана и запазването му във водите
на Черно море.
Тази година определената квота е 40 тона.
От началото на годината до сега Агенцията по рибарство е издала над 500 разрешителни за стопански риболов. В тях задължително се вписват всички видове разрешени за улов риби. В документите трябва
да фигурира клауза, че лицето няма право да лови калкан - каза още Джемил Кадиш.
39 фирми от бургаска област са спечелили квота за улов на калкан тази година. За тях са издени специални разрешителни, в които са уточнени килограмите риба, които имат право да ловят.
9 инспектори на Агенцията по рибарство следят за незаконния улов. Те са разпределени в районите на пристанищата в морските общини.
Агенцията вече разполага със супермодерен катер за проверки и на бракониерите. Той е снабден със съвременна апаратура и уреди за нощно виждане.
Плавателният съд има 8 души екипаж и е на вода 24 часа. Той наблюдава акваторията от Резово до нос Емине.
Всички рибари, които влизат в морето с плавателни съдове, също ще се проверяват от инспекторите на агенцията и от граничните полицаи за незаконен риболов.