Право на тези обезщетения имат жени, които са социално осигурени. Те се изплащат от НОИ след като детето навърши една година и до навършване на втората
От днес влиза в сила новият размер на майчинските обезщетения, които се изплащат на жени в отпуска по майчинство след първата година на детето. От 240 лв. на месец сумата се вдига на 310 лв. и така се приравнява с минималната заплата за страната.
Право на тези обезщетения имат жени, които са социално осигурени. Те се изплащат от НОИ след като детето навърши една година и до навършване на втората. По време на бременността и през първата година от отглеждането на бебето, жените в майчинство по закон получават 90% от заплатата, на която са били осигурявани.
Увеличението на майчинските беше едно от първите решения на 42-рото Народно събрание, като то бързо мина гласуванията в комисия и в пленарната зала. Предложения за него внесоха от ГЕРБ и от БСП, като единственият спор между двете беше датата, от която да влезе в сила новият размер на обезщетението. БСП предлагаше това да стане от есента.
Майките и синдикатите отдавна настояват майчинските да се приравнят с минималната работна заплата за България. Искаха също и детските надбавки да са 25% от нея, както и да се гарантират места в детските градини за всички.
С тези искания те излязоха на национални протести в края на 2012 г. и през февруари тази година, които разпалиха дискусия в парламента. Бившият социален министър Тотю Младенов първо отхвърли исканията с обяснението, че бюджетът не може да понесе такива увеличения.
При последвалия протест, макар и вял, обаче имаше раздвижване. Тогава управляващата партия ГЕРБ постави майките пред избор, като обяви, че обезщетенията могат да се вдигнат само ако се намали периода на изплащането им и припомни, че двугодишният отпуск по майчинство, който имаме в България е най-дългият в ЕС.