06 Януари 2025, 16:56 Днес (0) | Вчера (0)

От новата година: 30% по-високи данъци за старите автомобили

02 Януари 2019 09:00 в. Монитор по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 2 януари 2019, 09:09

Нотариусите ще докладват в общините за сделки с коли и имоти

Средно с 30% ще се повиши данъкът на колите със сертификат ЕВРО 1, 2 и 3. Мярката у нас ще засегне собствениците на 2,4 млн. коли. За по-мощните автомобили налогът остава по-висок, но в сравнение с досегашния ще има намаление от около 10-20% на най-екологичните автомобили от категория ЕВРО 6, пише в днешния си брой в. Монитор. Екологичният компонент компенсира донякъде досегашната практика, при която собствениците на нови коли плащаха далеч повече, въпреки че превозните им средства замърсяват въздуха най-малко.

Причина за вдигането на този данък е, че през 2017 г. година страната ни бе осъдена от Брюксел заради мръсния въздух. По данни на финансовото министерство от 2007 г. до края на 2017 г. приходите от налога върху колите се увеличават средно с 20 млн. годишно без промяна на ставката. Ръстът е основно заради по-големия брой регистрирани коли и отчасти заради по-добрата събираемост.

В момента в България на всеки 1000 души се падат около 400-430 автомобила, докато в съседна Румъния те са не повече от 200.

Новата формула на изчисляване на данъка включва два компонента - имуществен и екологичен. Имущественият компонент отчита мощността и годината на автомобила, а екологичният компонент отчита екологичната категория на автомобила, респективно замърсяването, което причинява. Имущественият компонент е предвидено да се определя от ставката за тази част от данъка и мощността на двигателя, коригирани с коефициент в зависимост от годината на производство на автомобила. Екологичният компенсира донякъде досегашната практика, при която собствениците на нови коли плащаха много повече.

В закона са записани и 6 диапазона на мощности на автомобили и съответно минимална и максимална стойност на границите на размера на данъка за всеки диапазон на мощност. Прецизирането на коефициентите цели създаването на финансов инструмент за стимулиране извеждането на по-стари автомобили от употреба и замяната им с по-нови и по-екологични предвид това, че автомобилите над 20 години са ненадеждни, изискват големи разходи за поддръжка и замърсяват въздуха с вредни емисии.

От 2019 г. прехвърлянето на собствеността върху МПС пък вече ще става след проверка за платен данък онлайн. Ще се изисква още и декларация от прехвърлителя, че няма непогасени други данъци, свързани с превозното средство. Проверката за платен данък ще може да се извърши и с документ, издаден или заверен от общината.

Нотариусите вече са задължени да докладват в общините за всяка сделка с недвижим имот или моторно превозно средство. В 7-дневен срок те трябва да уведомят за цената на сделката, която после да се използва като база за определянето на данък сгради и за автомобилите.

Данъчната отстъпка за основно жилище ще се ползва само за един имот в цялата страна, а не, както е сега - за няколко, намиращи се в различни общини. За целта ще се прави регистър, където всяка община да прави справки. За некоректно декларирани данни от собствениците данъкът ще се начислява за 5 години назад.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 06 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8990
GBP 2.4796 2.4887 2.3566
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив