Според Министерски съвет законът е неработещ
Народното събрание се очаква да гласува на първо и второ четене отмяната на Закона за публично-частното партньорство (ПЧП) като неработещ.
Законът влезе в сила в началото на 2013 г., а според Министерския съвет е неработещ, ненужен и рестриктивен.
Предложението на правителството предизвика продължителни дебати, които започнаха миналия петък. Срещу отмяната възразиха депутатите от ГЕРБ.
Красимир Ципов попита как е направена оценката на закона след като е действал толкова кратко. "В действащия закон за ПЧП бяха посочени ясни правила за публичността и прозрачността за реализиране на такива проекти, сега ще върнем старите изпитани схеми отпреди 10 или 15 години, които имаха само една цел - да се разграби общественото имущество", коментира Ципов, цитиран от БТА.
Председателят на парламента Михаил Миков пък е на мнение, че правителството дори се е забавило с отмяната. По думите му законът събира механично и декларативно уредба от законите за задълженията и договорите, за концесиите и за обществените поръчки.
Докато критикува закона Миков си послужи с аргументите на "Атака" от дискусията за приемането му и припомни, че тогава Павел Шопов го бил нарекъл "закон за публично-частното разбойничество", защото целта била да се регламентира отпускането на държавни средства за частни проекти.
Шопов /"Атака"/ добави, че ПЧП е като партньорството между вълка и овцата, а в ролята на овцата е обществото.
Снежина Маджарова от ГЕРБ припомни, че законът за ПЧП е бил желан от местните власти. Не беше създадена подзаконова норма и сега се предлага най-лесното - законът да бъде отменен, каза тя.