22 Ноември 2024, 11:45 Днес (0) | Вчера (5)

Отпада задължителната паспортизация на сградите

29 Октомври 2021 09:30 ИНСМАРКЕТ по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 29 октомври 2021, 09:22

Регионалното министерство вече е отменило спорната наредба, задължаваща всички собственици на апартаменти или къщи да ги паспортизират дори да нямат намерение да извършват строителни промени по сградите

Премахва се задължителната паспортизация на апартаменти и къщи. Това обяви служебният министър Виолета Комитова, цитирана от БНТ. Регионалното министерство вече е отменило спорната наредба, задължаваща всички собственици на апартаменти или къщи да ги паспортизират дори да нямат намерение да извършват строителни промени по сградите. "Тази безсмислица ние я премахнахме много бързо, като отменихме това задължение на гражданите до 2024 г. непременно и задължително да направят това безсмислено действие, всички да извадят по 1000 лв. Така считаме, че с тази наредба за паспортите сме приключили", заяви министър Комитова.

За 1 г. е спряна и наредбата за достъпна среда, която задължаваше проектанти и строители да изграждат монофамилни сгради, в които всяко жилище трябва да е пригодено за хора с увреждания като по-широки бани, коридори и стаи.

С промени в Закона за устройство на териториите Регионалното министерство предлага общините автоматично да придобиват до 6 метра от имотите на новостроящите се сгради, за да може успоредно с тяхното изграждане те да строят улици, тротоари и канализация. Досега общините трябваше да чакат тези терени да им бъдат дарени от собствениците на имоти, за да започнат да изграждат улична инфраструктура. От това страдаха и съседите на новостроящите се сгради. "Те не можеха да си направят тоалетна, не могат да си направят лятна кухня или каквото и да е било в техния имот, затова защото общината не е придобила улицата в пълния размер по предвидената регулация", каза арх. Влади Калинов, директор на ДНСК.

За да се спре корупцията при големите инфраструктурни проекти се предлагат чрез промени в Закона за обществените поръчки да се прекрати строителния инженеринг, при който проектирането и строителството са в една процедура. Комитова даде пример как се оскъпява строителството. "Проектантът начертава чертежите, направил си е изчисленията и казва - на този път изкопите ще бъдат 1000 кубика. Строителят казва - напиши 28 хил. кубика. В този механизъм се получава едни скрит начин за оскъпяване на строителството 3,4,5 пъти", поясни министър Виолета Комитова.

Допълнително ще се затегнат правилата за прокарване на ток, вода и канализация до преместваемите обекти по улиците.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 21 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8517
GBP 2.4796 2.4887 2.3456
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив