Въпреки че епицентърът на земетресението беше в иранската провинция Систан и Белуджистан, тя е предимно пустинно-планинска и в нея няма много гъсто населени центрове
Въпреки че епицентърът на земетресението беше в иранската провинция Систан и Белуджистан, тя е предимно пустинно-планинска и в нея няма много гъсто населени центрове. Това е причината поне засега там да не са регистрирани жертви. За сметка на това, по досегашна информация загиналите в Пакистан са 35 души, повечето в окръг Машке
Пакистанските власти са изпратили военните в помощ на пострадалите от вчерашното земетресение с магнитуд 7.8 по скалата на Рихтер, което разтресе най-силно Югоизточен Иран и съседен Пакистан, но беше усетено в целия регион чак до Ню Делхи. След основния трус имаше и няколко силни вторични труса, един от които с магнитуд 5.7 по скалата на Рихтер.
Въпреки че епицентърът на земетресението беше в иранската провинция Систан и Белуджистан, тя е предимно пустинно-планинска и в нея няма много гъсто населени центрове. Това е причината поне засега там да не са регистрирани жертви.
За сметка на това по досегашна информация загиналите в Пакистан са 35 души, повечето в окръг Машкел. Други 150 души са били ранени. Според иранската информационна агенция Fars сериозната дълбочина на земетресението – 95 километра – е ограничила значително ефекта от неговия магнитуд, като го е приравнила на плитък трус от около 4 по скалата на Рихтер.
За сравнение, земетресението от 2003 г. с 6.6 по скалата на Рихтер и дълбочина 10 километра предизвика мащабни разрушения и погуби 26 000 души в югоизточната иранска провинция Керман.
Все пак много домове в пакистанската провинция Белуджистан (строени предимно от кирпичени тухли) също са се срутили след вчерашния трус, а всички комуникации от иранската страна на границата са били прекъснати. Исламабад е изпратил армията и паравоенните сили в помощ на местното население, а Техеран е мобилизирал 20 спасителни екипа да претърсят района за пострадали.
Генералният секретар на ООН Бан Ки Мун публикува становище, в което заяви, че организацията е готова да помогне, ако бъде помолена за това. САЩ също предложиха помощ.
Според учените вчерашното земетресение е било около 180 пъти по-силно като освобождаване на земна енергия от труса с магнитуд 6.3 по скалата на Рихтер, който удари миналата седмица в югозападната част на Иран в близост до АЕЦ "Бушер". Тогава загинаха най-малко 37 души, а 850 бяха ранени.
Геолозите обясняват, че земетресенията в югоизточен Иран са предизвикани от сблъскването на Евроазиатската и Арабската тектонски плочи, като последната се придвижва на север с по няколко сантиметра всяка година.