Целта му е да ограничи повишаването на средната температура на Земята до под 2 градуса по Целзий
Парижкото споразумение за ограничаване на глобалното затопляне влезе в сила днес, около година след подписването му. То има за цел да ограничи повишаването на средната температура на Земята,
предаде БНР.
Предвидено бе споразумението да влезе в сила, след като бъде ратифицирано от 55 държави, на които се пада дял от 55 процента от световните емисии на парникови газове – условие, което бе изпълнено.
От близо 200 страни по договора, в това число и ЕС, се очаква да съкратят драстично парниковите емисии през следващите 15 години. В противен случай, промените в климата ще са необратими и "трагични", предупредиха от ООН.
Генералният секретар на организацията Бан Ки-мун определи днешния ден като "исторически" за хората и планетата: "Един нов свят на възможности предстои, ако проявим постоянство. Трябват ни действия от всички сфери на обществото - правителство, бизнес, инвеститори, младите хора, гражданите навсякъде. Париж ни показа, че можем да бъдем единни. Нека се хванем за ръце и да посрещнем заедно най-голямото предизвикателство, пред което се е изправяло човечеството".
Представители на близо 200 страни ще се съберат от понеделник за две седмици в Мароко, за да обсъдят детайлите на Парижкото споразумение, както и политиките, технологиите и финансирането, нужни за неговия успех.