Промените се налагат заради зачестилите напоследък нападения срещу медицински екипи на бърза помощ или реанимация
С 88 гласа "за", един "против" и двама въздържали се, парламентът прие на първо четене промени в Наказателния кодекс, които предвиждат по-строги наказания за нападателите на лекари. Поправката, която за втори път се гледа в народното събрание, след като преди повече от година беше отхвърлена, предвижда лекарите да се ползват със същата закрила, като полицаи, митничари, данъчни и други категории длъжностни лица.
Новите текстове предвиждат от 5 до 15 години затвор за нанасяне на тежка телесна повреда на медици, от 3 до 10 години за средна и от 1 до 5 години за лека.
При предишното обсъждане, подкрепено от лекари от различни парламентарни групи, предложенията бяха отхвърлени от юристите с аргумента, че медицинските специалисти са длъжности лица по смисъла на Наказателния кодекс и би следвало да се ползват от тази закрила.
Промените се налагат заради зачестилите напоследък нападения срещу медицински екипи на бърза помощ или реанимация.
Те бяха поискани от медиците от Спешна помощ и Лекарския съюз заради зачестилите нападения над хората с бели престилки. Сега, ако някой от тях бъде нападнат по време на дежурство, те могат да търсят правата си само чрез граждански искове, защото нямат статут на длъжностни лица.