Китай и Европейският съюз разчитат на тясно сътрудничество, като Пекин е готов да работи с Европа във всички области
Това заяви китайският премиер Ли Къцян, цитиран от ДПА, на икономически форум в Хамбург.
Председателят на Европейския парламент Мартин Шулц отбеляза, че световното влияние на Китай е нараснало изключително много, а заедно с него и потенциалът за плодотворно сътрудничество с ЕС.
"Финансовата криза показа, колко сме зависими един от друг и колко е важно международното сътрудничество", каза Шулц, допълвайки, че сега ЕС и Китай се нуждаят един от друг повече от всякога.
Китайската икономика не е изправена пред опасността от рязък спад въпреки засилващия се натиск, увери Ли.
Пред лицето на усложнения у дома и в чужбина китайската икономика е изправена пред неблагоприятни фактори. Въпреки това тя успява да продължи стабилното си представяне, каза китайският премиер в края на двудневен китайско-германски бизнес форум.
На двудневната конференция близо 600 участници, сред които премиерът на Люксембург Ксавие Бетел и еврокомисарят по търговията Карел де Гухт, обсъждаха устойчивото икономическо развитие, китайските инвестиции в Европа и икономическите реформи, обявени от китайските лидери през ноември 2013 година.
Германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер призова Пекин към по-голяма роля в световната политика, която да отговаря на китайската икономическа мощ.
Посещението на Ли в Германия бе съпроводено от поредица съобщения от водещи германски и европейски компании за нови бизнес планове в Китай.
След Хамбург китайският премиер ще посети Русия и Италия като част от европейската си обиколка.
Докато Ли говореше малка група демонстранти се събра пред конгресния център, призовавайки за спазване на човешките права в Китай и критикувайки политиката на Пекин спрямо религиозното движение Фалун Гонг и Тибет.