Пенсиите и помощите за социално слаби са от данъци, които те самите плащат, смята социалният министър Йордан Христосков
Христосков каза това на международна конференция "Икономически растеж: стимули и ограничители", организирана от Института за икономически изследвания при БАН, предаде БТА.
"Ако дадем 300 лева пенсия на един възрастен човек, чрез високите нива на ДДС - 20 процента върху всички стоки и услуги, на практика ние му вземаме 60 лева и ги даваме следващия месец към пенсията и му казваме "кажи благодаря", обрисува досегашната политика Христосков.
Според него нямаме ниски ставки върху лекарства, ученически пособия, материали, основни храни, които пенсионерите консумират, нещо, което в другите страни е практика. По думите му вариантите, които изготвя Консултативният съвет, ще бъдат предоставени по-другата седмица. Те ще бъдат дадени на следващия социален министър.
Христосков смята, че политиката от 2003 година насам е от една страна на ограничаване на приходите в осигурителната система чрез намаляване на осигурителните вноски и чрез намаляване на наказателните такси, а от друга - на разширяване на разходите като се увеличават хората, които имат право на ранна пенсия, увеличават се периодите на майчинство без да се увеличават осигурителните вноски.
Основната теза на представената пред научните работници разработка на министъра беше, че преките чуждестранни инвестиции се насочват там, където има развита инфраструктура и европейски коридори.
Според него средствата по европейски програми трябва да бъдат разпределени така, че да се развие инфраструктурата в периферните райони, включително и трансграничните.
По думите на Христосков средствата по програмите "Регионално развитие", "Развитие на човешките ресурси, "Наука и образование за интелигентен растеж" трябва да бъдат ползвани в посока подобряване на транспортната, комуникационната, социалната инфраструктура - образование, култура, за да се задържи населението в периферните райони.
Министърът посочи, че ако се погледне разписанието на автогарите в по-слабо развитите икономически региони, повечето автобуси са за европейски градове извън страната - Мадрид, Берлин, Брюксел, а не вътрешни за България. По думите му инвестициите в инфраструктура ще намалят разходите за социално подпомагане и тези региони ще започнат сами да се развиват.
Христосков посочи също, че няма проект на нов Кодекс за социално осигуряване, Консултативният съвет за оптимизиране на осигурителната система изработва различни варианти за оптимизиране на системата, които целят да бъдат подобрени приходите и рационализирани разходите, за да може да се затворят възможностите за злоупотреби с осигурителни права, както и да се доближим до европейските норми за адекватни осигурителни плащания и пенсии.