До понеделник хоата от третата възраст ще решат дали да протестират, ако не бъде отхвърлено т.нар. швейцарско правило
В началото на следващата седмица пенсионерите в България ще решат дали да излязат на протест. Това ще стане, ако техните искания за социални придобивки не бъдат приети при второто четене на държавния бюджет за 2014 г. в частта му за държавно обществено осигуряване и здравеопазване, информираха на пресконференция днес пенсионерски организцации, сред които и трите най-големи "Съюз на пенсионерите 2004", Движение "Социална солидарност" и "Съюз на пенсионерите" към КТ "Подкпрепа".
Организациите искат да бъде отхвърлено така нареченото швейцарско правило, защото при преизчисляването на пенсиите то отчита само индекса на инфлация, но не и средния осигурителен доход. Другото основно искане е всички пенсионери да получат коледни надбавки, а не само тези с пенсия под определения за следващата година праг на бедност от 251 лв., както обяви в края на миналата седмица министърът на труда и социалната политика Хасан Адемов.
Исканията са били внесени в Парламентарната комисия по бюджет и финанси, която разглежда на второ четене закона за държавния бюджет за 2014 г. Ако те не бъдат изпълнени пенсионерските организации ще обявят в понеделник решението си за протест и по-нататъшните си действия, съобщи Велизар Енчев - национален говорител на обединените пенсионерски съюзи. По думите на председателя на "Съюз на пенсионерите - 2004" Цветан Минков, при добра организация на протест в столицата могат да излязат няколко хиляди души.
На въпрос, дали биха подкрепили студентските протест, организациите казаха, че биха го направили, но ако бъдат поканени писмено.
Пенсионерите представиха и свои допълнителни искания, сред които пенсиите да бъдат презчислени спрямо средния осигурителен доход, който в момента е 647.28 лв. Последното такова преизчисление е било през 2008 г., напомниха присъстващи. Също така организациите искат пенсиите да бъдат преизчислявани всяка година, в това число и наследствените, както и минималната пенсия да не бъде по-ниска от минималната работна заплата.