Около 150 държава вече са представили национални планове за борба с климатичните промени като елементи за евентуалното споразумение в Париж
Плановете, обявени от богатите държави и големите нововъзникващи икономики за намаляване на емисиите на парникови газове, не са достатъчни, за да се ограничи повишаването на глобалната температура с до 2 градуса по Целзий (3.6 по Фаренхайт), заявиха от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) във вторник, предаде "Ройтерс".
ООН определи това повишаване на средната температура спрямо прединдустриалния период като праг, необходим за предотвратяване на по-чести и по-мащабни горещи вълни, суши, наводнения и изчезване на видове.
Доклад на ОИСР анализира миналите усилия и новите обещания на 34-те членки на организацията и 10 други страни, включително Китай и Индия, които общо произвеждат над 80 процента от световните въглеродни емисии.
"Страните положиха усилия, но тези усилия не са достатъчни за постигане на собствените им цели, да не говорим за целта от 2 градуса по Целзий", посочи специалистката по въпросите на климата Микаела Рамбали, която е съавтор на доклада.
Вчера в германския град Бон започнаха преговори между близо 200 държави, които са последната подготовка за срещата на върха на ООН по въпросите на климата, която ще се проведе в Париж през декември.
Около 150 държава вече са представили национални планове за борба с климатичните промени като елементи за евентуалното споразумение в Париж.