Според анализа на Climate Action Tracker до 2030 година са планирани 2 440 електроцентрали, които ще работят с въглища
Плановете за ограничаване на глобалното затопляне до 2 градуса по Целзий ще се провалят, ако бъдат построени всички планирани ТЕЦ-ове, които използват въглища. Това е заключението на нов анализ, представен по време на конференцията за климата на ООН в Париж, предаде Би Би Си.
Изследователите казват, че новите централи ще доведат до производството на вредни емисии четири пъти над нивото, необходимо за постигането на целта от 2 градуса до 2030 г. Според тях тези централи не отговарят на обещанията на страни като Индия и Китай да намалят вредните си емисии.
Според анализа на Climate Action Tracker до 2030 година са планирани 2440 електроцентрали, които ще работят с въглища.
Емисиите от съществуващите централи по света ще бъдат със 150% по-високи от това, което е в съответствие с целта от 2 градуса, но изследователите предупреждават, че ако всички централи в етапи на планиране бъдат построени, перспективите са много по-песимистични.
"Ако всички централи бъдат построени, те ще отделят 6.5 гигатона въглероден диоксид през 2030 г.", казва д-р Никлас Хон от изследователския екип.
"Ако добавите всички централи, които съществуват днес и ще продължат да работят през 2030 г., това означава 12 гигатона от ТЕЦ-ове на въглища през 2013 г. и това вече е 400% над нивото, необходимо за ограничаване на затоплянето до 2 градуса."
Според учените, целта от 2 градуса по Целзий определя прага на опасно затопляне. Температурите вече са надскочили с около един градус нивата от прединдустриалната епоха според най-новите изследвания.
Проучването е разгледало състоянието и плановете на индустрията в осем държави, сред които Индия, Китай, Индонезия и Европейския съюз. Всички те са представили националните си планове за намаляване на въглеродните емисии, обещавайки да намалят или да стабилизират нивата на емисиите си.
Но много от тези страни продължават с плановете си за изграждане на централи на въглища в стремежа си да доставят електричество на гражданите си възможно най-бързо.
"За седем от деветте страни планираните въглищни централи заплашват целите, постулирани в националните планове", каза Маркус Хагеман от института NewClimate, който е участвал в проучването.