20 Януари 2025, 17:08 Днес (0) | Вчера (0)

По-малко от една трета от наетите лица са доволни от сегашната си работа

25 Февруари 2015 14:22 ИНСМАРКЕТ по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 25 февруари 2015, 12:07
Под лиценза на creativecommons

В Ловеч, Добрич и Стара Загора работещите са готови да сменят професията си, във Враца и Велико Търново - не

Ниска степен на мобилност на работещите установи проучване на БТПП. В проучването са обхванати 900 наети лица, като 448 от тях са консултирани в Центровете за кариерно развитие към БТПП.

Резултатите показват, че 27% от анкетираните декларират готовност за търсене на работа в друго населено място. Преобладаващият дял (73%) посочват, че биха започнали нова работа само ако е в същото населено място.

Само една десета от запитаните лица имат реална готовност за бърза промяна в техния трудов статут и започване на нова работа в краткосрочна перспектива.

На въпроса дали биха се развивали в друга професионална област, 42% от консултираните лица в Центровете за кариерно развитие към БТПП отговарят положително. Най-силен интерес за смяна на професията проявяват работещите в сферата на културата, селското стопанство, търговията и недвижимите имоти – дейности, при които нивото на заплащане е сред най-ниските в страната.

Най-много са желаещите да сменят професията си в Ловеч, Добрич и Стара Загора – области, които до голяма степен се различават както в икономически план, така и в социален. Най-малко желаещи да сменят професията си има във Враца – само 11,0% и във Велико Търново – 22,0%. 

Сред причините за търсене на нова работа видимо преобладава финансовият мотив – над две трети - заради по-добро възнаграждение за труда. Сравнително малка част от наетите лица (около 10%) са готови да си сменят работата поради съображения, свързани с повече възможности за кариерно и професионално развитие.

22,6% от консултираните лица имат допълнителна професионална квалификация след завършването на професионалното им обучение. Анализът на данните разкрива, че най-високи са тези дялове при лицата с
висше-магистри (29,0%) и лицата със средно професионално образование (23,0%), докато само 9,0% от лицата със средно общо образование и 13,0% от висшистите- бакалаври са проявили интерес към допълнителна професионална квалификация. Очаквано и логично, сред лицата с основно образование няма нито един, който да е придобил допълнителна професионална квалификация.

94,9% от консултираните лица имат компютър и Интернет в дома си.

Само за 10,2% от консултираните лица сегашната им заетост е първа месторабота. Останалите лица имат зад гърба си по-богат трудов опит, като 47,0% от наетите лица пред настоящата си месторабота са работили в повече от една фирми, 28,1% - в една друга фирма, 13,0% - в много други фирми.

Анализът на водещите мотиви за извършване на заетост на настоящата месторабота показва, че наетите лица правят комплексна предварителна оценка и избират своята заетост, водени от няколко основни прагматични съображения - съответствие между заетостта и реалната им професионална квалификация, ниво на заплащане на труда, възможности за кариерно развитие:
- За 44,2% това е била най-добрата им възможност за заетост;
- Само за 37,4% обаче водещият мотив е бил, че настоящата им месторабота отговаря на професионалната им квалификация;
- 27,4% са предпочели настоящата си месторабота, тъй като ги удовлетворява размера на заплащането на труд;
- 18,6% са избрали местоработата си, тъй като я оценяват като престижна;
- 18,4% са преценили, че работата им дава добри шансове за кариерно развитие и затова се я предпочели като заетост;
- Само 9,1% са започнали настоящата си месторабота, защото не са успели да намерят друга заетост.

В най-висока степен съответствие между упражняваната в момента заетост и притежаваната професионална квалификация има в икономическите дейности Добивна промишленост (100%) и Професионални дейности и научни изследвания (100%), Финансови и застрахователни дейности (93%), Образование (91%), Преработваща
промишленост (85%), ВиК (80%). От друга страна, най-големи дялове на лица, чиято професионална квалификация не съответства на сегашната им заетост, се установяват в икономическите дейности Операции с недвижими имоти (67%), Търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети (64%), и Селско стопанство (50%).

По-малко от една трета от наетите лица са изцяло доволни от сегашната си работа. Така например, само 29,2% считат, че им се възлага по-интересна работа; 39,4% са на мнение, че работата им е по-отговорна; 44,1% имат възможност за работа с повече хора. Около една пета (20,7%) от наетите лица преценяват, че сегашната им
месторабота им дава възможност да ръководят повече хора. Почти една трета (31,0%) получават по-добро заплащане. За 21,4% сегашната им работа е свързана със служебни пътувания; 26,0% работят съвместно с колеги от цялата страна. За 16,7% сегашната им месторабота предполага повече възможности за
съвместна работа с колеги от чужбина. 25,9% считат, че сегашната им месторабота им дава повече възможности за кариерно развитие.

Средно около една трета от наетите лица определят работата си като интересна, отговорна, предоставяща възможности за професионално израстване. В допълнение, анализът на водещите мотиви за започване на настоящата работа показва, че при избора на работа лицата обръщат в много по-голяма степен внимание върху възможността за получаване на по-високо заплащане за труда и за работа по специалността, отколкото на възможностите за кариерно и професионално развитие.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 20 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8992
GBP 2.4796 2.4887 2.3158
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив