Повече от три четвърти от сградите в столицата на Непал са опасни или негодни за обитаване след земетресението преди 9 дни
Повече от 1000 местни инженери са огледали над 2500 сгради през последните четири дни и са установили, че всяка пета сграда не става за живеене и работа, а 75% се нуждаят от сериозни ремонти, преди да се смята за безопасно в тях да бъдат пуснати хора.
Това съобщи лондонският в. "Гардиън", който добавя, че тази оценка вероятно рязко ще увеличи разходите за възстановяване от бедствието, отнело живота на над 7200 души и ранило повече от 15 000.
Преценката на строителните специалисти е направена на случаен принцип, т.е. не е валидна за някои от най-пострадалите части на Катманду, а е представителна за целия град.
Правителството вече обяви, че за връщането към нормален живот на една от най-бедните държави в света ще са нужни над 10 млрд. долара. В страна, където строителните стандарти са ниски, досега по официални съобщения са разрушени 153 000 сгради, а други 170 000 са повредени и това са "консервативни оценки".
Тепърва ще се прави оглед на селските райони, където гъстотата на заселване е много по-ниска, но и степента на разруха е по-голяма.
Вторичните трусове продължават и хиляди хора живеят под открито небе под самоделни навеси. Според ООН 8 милиона души от 28-милионното население са пострадали, като поне 2 милиона души се нуждаят от палатки, вода, храна и лекарства за следващите 3 месеца.