Индустриално производство в еврозоната и в целия ЕС се повиши през август по-силно от очакваното, компенсирайки значителна част от спад през юли, показват последни данни на Евростат, съобщи БНР.
В рамките на България производство се повиши за втори пореден месец, като на годишна база отбеляза най-силен растеж в рамките на Европейския съюз.
Индустриалното производство в ЕС се увели през август с 1,1% спрямо юли, когато се сви с 1,5%, а в рамките на еврозоната отбеляза растеж от 1,5% след спад с 2,3% месец по-рано и пазарни очаквания за по-умерено повишение с 0,6 на сто.
Производството на капиталови стоки в ЕС и еврозоната отбеляза растеж на месечна база съответно с 2% и с 2,8%, на нетрайни потребителски стоки - съответно с 0,9% и с 0,7% и на стоки с дълготрайна употреба - съответно с 0,3% и с 0,9%, докато енергийното производство в ЕС се сви през август с 2%, а в еврозоната - с 2,1 на сто.
Най-силен производствен скок на месечна база беше отчетен в Ирландия (с 16,6%), Естония (с 5%) и Дания (с 4,3%), докато най-голям спад отбеляза производството в Швеция (понижение със 7%), Белгия (с 6,1%) и в Нидерландия (с 1,5%).
Промишленото производство в България нарасна през август с 0,7% спрямо юли, когато се увеличи с 1,1%, компенсирайки спада с 0,7% през юни, който беше първият от пролетта на 2021 г. насам. Десет други членки на ЕС отчетоха през август по-добър производствен растеж от нашата страната, показват данните на Евростат.
Спрямо август 2021 г. производството в еврозоната се увеличи с 2,5% след спад с 2,5% през юли и очаквания за повишение с 1,5%, а в рамките на целия ЕС индустриалното производство нарасна през август с 3,5% след понижение с 0,8 на сто месец по-рано.
На годишна база обаче индустриалното производство в България нарасна през август с 16,5% след повишение с 18% през юли, като това представлява най-солидното ниво на растеж в целия Европейския съюз.
Добър растеж беше отчетен и в Литва (с 14,4%) и Дания (с 14,1%), докато най-голям спад на индустриалното производство на година база беше отбелязано с Белгия (понижение с 10,3%), Люксембург (с 2,5%) и Словакия (с 2%).