Ерата на ураганите в Атлантическия океан, започнала през 1995 година, може приключи в близко време, за което сочи постепенното снижаване на честотата на тяхната поява в последните три години, пишат океанолози в статия в сп. Нейчър Геосайънс
Както днес смятат океанолозите и климатолозите, през 1995 година в Атлантическия океан започнала така наречената ера на ураганите, когато за един сезон над откритите води на океана, за първи път от стотици и хиляди години, възникнали едновременно 11 урагана, пет от които били изключително мощни по сила.
В следващите 17 година броят и силата на стихиите рядко отстъпвали, а понякога, като например през 2005 и 2010-12 г. – и значително превъзхождали рекордните показатели от 1995 година.
Но като се започне от 2013 година, както смятат Фил Клоцбах (Phil Klotzbach) и колегите му от университета на Колорадо във Форт Колинс (САЩ), ситуацията може да се е променила кардинално в резултат на това, че така наречената Северноатлантическа осцилация – климатичен цикъл с продължителност 20-40 години – може да е преминала от "положителна" в "отрицателна" фаза.
В полза на това говорят редица фактори, включително и снижението в честотата на ураганите и други екстремни явления над Атлантическия океан в последните три години. По-конкретно в последните години температурата на водата на повърхността на океана значително е спаднала, налягането над Атлантика малко се е повишило, а скоростта на ветровете над тропиците е нараснала.
Всички тези атмосферни фактори, обясняват океанолозите, не благоприятстват зараждането на урагани и тяхното усилване, което може да обясни защо в последните три години броят и силата на вихрите в Атлантика са били значително по-ниски от очакваните, под доста слабото ниво от 1993-1994 г.
Трите години "тихо" състояние на Северноатлантическата осцилация и ураганите в Атлантическия океан, според учените, позволяват да се надяваме, че тя наистина е преминала в "отрицателна фаза", характеризираща се със сравнително нисък брой бури и урагани в океана.
В такъв случай крайбрежието на САЩ и други страни от Западния Атлантик могат да очакват от 20 до 40 години сравнително спокойствие.