Сред приоритетите са ускорено създаване на електронно досие на пациентите и въвеждане на диагностично свързани групи
Спешни мерки за справяне с Covid пандемията и мащабна реформа в здравната система, с която да бъдат премахнати дисбалансите, а пациентите да не бъдат карани да доплащат - около тези позиции се обединиха четирите формации, които излагат приоритетите си в сектор здравеопазване, като част от преговорите за съставяне на правителство с мандата на "Продължаваме промяната", предаде БНР. Експертните екипи на политическите формации, преговарящи за здравните приоритети на бъдещото коалиционно управление, се договориха за ускорено създаване на електронно досие на пациентите, както и през юни догодина да се въведе пилотно в една болница финансиране на лечението на т.нар. диагностично свързани групи. Участниците в дискусията одобряват постепенно да се премахнат настоящите клинични пътеки.
На фона на това БСП и "Демократична България" влязоха в сблъсък дали лекарствата за деца до 14 години да са безплатни. За това настоява левицата.
В проекта на бъдещата управленска програма е записано, че ще бъдат направени анализи за най-добрия модел на здравно осигуряване и как да се премахне доплащането.
От "Има такъв народ" препоръчаха създаването на специализирани болници за лечение на Covid, които да се задействат при нова вълна. Според тях е необходим и кризисен щаб, но съставен от инфекционисти и епидемиолози, за овладяване на кризата.
Проф. Андрей Чорбанов поиска незабавно премахване на ограниченията, заложени с въвеждането на здравния сертификат, когато тези ниски норми бъдат достигнати. "Ваксинацията да остане доброволен информиран акт с прозрачни послания за гражданите, недопускане на всякакви форми на натиск на гражданите, независимо дали става дума за държавно административен, или компрометиран такъв."
От "Има такъв народ" предлагат още премахване на клиничните пътеки и преминаване към диагностично свързани групи, нов закон за лечебните заведения, чрез който да бъдат създадени обществени лечебни заведения, които да нямат за цел печалба и приравняване на неплащането на здравни осигуровки към неплащането на данъци.
По отношение на анти Covid мерките БСП залага на повишаване броя на ваксинираните чрез мобилни групи за ваксинация на определени целеви групи от населението и ясно разделение на потоците пациенти, за да не бъдат пренебрегвани и социално значимите заболявания, които остават основна причина за смъртността на населението. Левицата предлага още безплатни лекарства за деца под 14 години, намаляване на ДДС за лекарства и финансово осигуряване на защитени болници в труднодостъпни региони. Проф. Георги Михайлове категоричен, че БСП настоява болниците повече да не могат да бъдат търговски дружества.
От ДБ се обявиха за запазване на клиничните пътеки, но при ефективен контрол на медицинската дейност чрез създаване на независима Държавна агенция. Доц. Александър Симидчиев допълни още: "Един процент от събраните акцизи от тютюневи изделия и спиртни напитки да са за промоционални кампании и превенция на зависимости към Министерство на здравеопазването. Ако те са адекватно финансово осигурени, това, което ще се случи, че такива програми ефективни ще има и нашето население ще бъде профилактирано преди да започнем да го лекуваме, защото в момента дисбалансът по отношение по посока към лечебни заведения е твърде тежък, с почти липсваща профилактична насоченост".
Всички политически формации се обявиха за изграждане на Детска болница и увеличаване на възнагражденията на работещите в Спешна помощ.