Общият размер на преките и непреките разходи в резултат на трудови злополуки и професионални болести е в размер на 4% от световния брутен вътрешен продукт
Условията на работа в страните от ЕС са се влошили през последните години в резултат на икономическата криза. Това е оценката на повече от половината /57%/ европейски граждани, сочи проучването на Евробарометър.
Тази и други тревожни тенденции относно безопасността на работа, както и перспективи за действие на ЕС в областта на условията на труд се обсъждат днес на конференция на Европейския съюз в Брюксел.
28 април е установен от Международната организация по труда /МОТ/ като Световен ден за безопасност и здраве при работа.
На конференцията ще се обсъди как да продължи да се развива политиката на ЕС към условията на труд в страните-членки, за да се гарантира високо ниво на качество, безопасност и справедливост по време на работа, съобщиха от пресслужбата на Европейската комисия. Според изследването на Евробарометър 53% от европейските работници оценяват условията на труд в страната си като добри.
В същото време обаче, по-голямата част от заетите в Общността – 57%, смятат, че условията за работа в държавата им като цяло са се влошили през последните 5 години, засегнати най-вече от икономическата криза.
Най-доволни от собствената си работна среда са гражданите на Дания – 94% от нейните жители дават такава оценка.
На другия полюс, най-недоволни, са гърците. Гърция има най-ниската ставка на удовлетвореност на национално равнище в ЕС /16%/ и е единствената страна членка, където по-малко от половината от работещите /38%/ са доволни от собствените им условия за труд.
В България нивото на удовлетвореност стига 31%. Целта на Световния ден за безопасност и здраве при работа е да фокусира вниманието и засили действията на международната общност за предотвратяването на трудовите злополуки и професионалните заболявания. Тази година той преминава под надслова "Здраве и безопасност при използването на химикали при работа”.
По изчисления на МОТ годишно има над 2.3 млн. смъртни случая, свързани с работата, като малко над 2 млн. от тях произтичат от професионални заболявания. Организацията изчислява и че броят на нефаталните професионални заболявания стига 160 млн.
МОТ посочва, че по-голямата част от професионалните заболявания са причинени от използването на химикали.