50% от проблемите в здравеопазването са организационни, посочи д-р Даниела Дарикова – председател на здравната комисия в Народното събрание
Колко пари ще има за здравеопазване през следващата година? Този въпрос отново излиза на дневен ред малко преди второто четене на бюджет 2013 г.
Предвидени са с 91 млн. лева повече средства за здраве от тази година. Дали повечето пари означават гаранция за достъп, качество и разумна цена на здравната услуга у нас през идната година, това попитахме д-р Даниела Дарикова – председател на здравната комисия в Народното събрание.
По нейните думи пари в сектора има – проблемът е в ефективното им използване. 50% от проблемите в здравеопазването са организационни, посочи д-р Дариткова. Тя призова пациентските и съсловните организации, преговаряйки за нов рамков договор, да тушират много от дисбалансите в клиничните пътеки.
Създаването на прогнозни бюджети цели да се избегне натрупването на дългове от лечебните заведения. НЗОК уверява, че новата методика ще бъде по-гъвкава и движението на пациентите ще се следи онлайн, за да се отразява своевременно работата на болниците.
Относно достъпа до медицинска помощ на неосигурени лица д-р Дариткова обясни, че парите за лечението на тези пациенти се отпускат от Министерството на здравеопазването. Тя категорично подчерта, че за здравната помощ на тези хора не се плаща от парите, внесени от осигуряващите се лица. Относно случаите на върнати пациенти от спешни центрове в някои болници у нас, Дариткова подчерта, че лечебните заведения нямат право да връщат спешни случаи.
Основен аргумент на болниците да го правят обаче е, че парите за тях идват много по късно, тоест бави се плащането от Здравното ведомство към НЗОК, припомни репортерът на TV7 Моника Гаджанова.
Дариткова обаче обясни, че именно по системата на обратната връзка би следвало да се усъвършенства системата, тоест пациентите трябва да сигнализират за подобни случаи на съответните пациентски организации.
Големият проблем на системата към този момента са медицинските специалисти, които са дефицит в редица лечебни заведения и съответно липсата им може да доведе до затваряне на лечебни заведения.
Относно упреците, че стандартите за болничните заведения са прекалено завишени, Дариткова е категорична, че те могат да бъдат променени, но за целта е нужна активност от страна на лекари, специалисти и мениджъри.
По темата за осигуряването на медицински изделия, Дариткова обясни, че са предприети мерки за прекъсването на гаражната търговия с тях. Направени са и законови промени, с които е регламентирано задължението на всяка болница да разполага с такива изделия в своята аптека. По нейните думи действително има лечебни заведения, които са натрупали дългове към доставчици, но има и много, които са се справили с осигуряването на такива изделия без да имат просрочени задължения. Има много и различни практики. Всеки случай трябва да се разглежда конкретно, заяви д-р Дариткова. Трябва да се види кои са дейностите, които нарушават финансовата дисциплина на заведението и това е ангажимент на мениджъра му, подчерта още тя.
Относно повдигната в редица разследвания на TV7 тема за високите цени на лекарствата у нас, Дариткова обясни, че към момента е постигнато предоговаряне и понижаване на цените на 1360 медикаменти от 0,1 до 80%, с което Касата е спестила около 20 млн. лева.
Д-р Дариткова обясни, че той обаче не бива да бъде приеман и като показателен за работата на фонда за лечение в чужбина, тъй като благодарение на него множество пациенти биват спасявани всяка година. Касата също може да поеме лечението на здравноосигурен пациент в чужбина, обясни още Дариткова и пациентите трябва да се интересуват и да се възползват от тези възможности.
Относно предложението за отмяна на пълната забрана за тютюнопушене, тя коментира, че не би подкрепила подобно решение. Дариткова припомни, че страната ни е била приветствана от редица здравни организации от чужбина за взетото окончателно решение за забрана на тютюнопушенето. По повод недоволството на ресторантьорите, тя коментира, че когато се поставя въпросът – здраве или бизнес, би следвало да се избере здраве.