12 Март 2025, 14:04 Днес (1) | Вчера (0)

Помощи вече да се взимат срещу обучение планира социалното министерство

03 Юни 2013 09:19 ИНСМАРКЕТ по статията работи:
A+ A-
Последна редакция: 3 юни 2013, 09:21
Под лиценза на creativecommons

Идеята е помощи да се получават срещу ограмотяване и квалификация, а не както досега срещу временна заетост, обясни Хасан Адемов

Социалното подпомагане да се реформира изцяло, така че да не се произвеждат трайно безработни, предвижда министърът на социалната политика Хасан Адемов. Идеята е помощи да се получават срещу ограмотяване и квалификация, а не както досега срещу временна заетост, обясни министърът в интервю за БНТ.

Парите трябва да стигат до тези, които наистина се нуждаят от тях, а не да произвеждаме трайно безработни, които в повечето случаи са неграмотни или ниско образовани, нямат квалификация и трудови навици и затова не могат да се интегрират на пазара на труда, обясни министърът. Според него само това е начинът получаващите помощи да излязат от битието си на човек, който е абониран за социално подпомагане.

Адемов посочи още, че проблемът с безработицата не е ангажимент единствено на социалното министерство, а по него трябва да работи активно и министерството на икономиката. Министърът смята, че трябва да се направи спешен преглед на трудовото законодателство, тъй като има известни пречки малките и средните предприятия да разгърнат своята дейност. Законите трябва да гарантират гъвкава заетост, почасова работа и да създават по-лесни процедури за наемане и самонаемане.

Ако държавата спре да пречи, да натиска бизнеса, той сам би могъл да се справи, смята Хасан Адемов.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 11 Март 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8034
GBP 2.4796 2.4887 2.3325
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив