През месеца дори се отчита поевтиняване на цените в транспорта – с 1,7 на сто и в здравеопазванатео – с 0,8 процента
Хранителните продукти и безалкохолните напитки са повишили цените си с 0.3 на сто през октомври спрямо септември, което е значително забавяне в темпа на поскъпване спрямо месец по-рано. Тогава повишението на цените на храните беше с 2.7 процента. То бе и основната причина за месечна инфлация от 1.1 на сто.
Сред поевтинелите храни са зелето – с 31.9%, ябълките – 6.3 на сто, краставиците – с 4.9 на сто, захарта – с 1.1 на сто. Всички видове ракии също са поевтинели с половин процент, отчита Националният статистически институт (НСИ).
Очаквано след прогнозите на производители и преработватели, през октомври цените на птичето месо са поскъпнали с 2 на сто, на кашкавала – с 1.2%, на сиренето – с 1.4%, на малотрайните колбаси – с 2.2 процента, а на трайните – с 1.7 на сто.
По време на изложението за храни преди седмица участници в него коментираха, че през последния месец цените на сиренето, кашкавала и колбасите са се повишили с 10 на сто, докато за август и септември суровините са поскъпнали общо с 35 на сто, съобщиха участници в изложението, с което прогнозираха и продължаващ ръст в цените. През последната година потреблението на месни продукти е спаднало с 18 на сто, а на млечни – с 10-15 на сто, казват още преработватели. По данни на месопреработвателите хората драстично са намалили купуваните количества колбаси и са се пренасочили към по-евтините видове.
Главният икономист на Райфайзебнк Калоян Ганев коментира вчера, че до края на годината инфлацията може да достигне по-високи стойности от предвижданите по-рано 4.4%, ако неблагоприятната ситуация при храните се задълбочи. "Инфлацията също е възможно да се превърне в по-сериозен проблем до началото на следващото лято, което ще се отрази негативно върху покупателната способност на домакинствата", допълни Ганев.
През октомври инфлацията, която е 0.3 на сто спрямо септември, е подхранвана най-вече от ръста в цените при облеклото и обувките – с 4.7 на сто, разходите за образование – с 2.3 на сто, стоките и услугите, които влизат в категорията свободно време и развлечение – с 1.4%. Увеличение(с 0.4 на сто) има и при наемите и текущия ремонт на жилища.
През месеца се отчита поевтиняване на цените в транспорта – с 1.7 на сто и в здравеопазванатео – с 0.8 процента.
Принос към по-ниската инфлация през октомври има и поевтиняването при бензините като то е най-значително при масовия А95 – с 3.1 на сто след цяло лято имаше високи цени на горивата.
Спрямо октомври миналата година инфлацията е 4.4 на сто, а от началото на годината - 4 процента.