Съгласно германските закони Дортмунд отговаря за над 25% социалните плащания, а останалото идва от федералното правителство
"Официално безработицата сред 4500 българи и румънци в района на Дортмунд е 21%. Но според Биргит Цьорнер, ръководител на социалните служби в града, реалното ниво е близо до 80-те процента, защото много от новодошлите не са се регистрирали при властите."
Това разказва "Файненшъл таймс" в обзор на трупащото се напрежение в Германия по повод имигрантите в навечерието на изборите за Европарламент. Авторът Щефан Вагщил описва, че проблемът идва от неквалифицираните работници, които се струпват в индустриалните градове, придържат се плътно към общностите на сънародниците си, живеят в претъпкани апартаменти и в зони с висока безработица, престъпност и обществено напрежение.
Дортмунд е именно такъв пример, обяснява Вагщил и уточнява, че при 15% национално ниво на безработица сред имигрантите тук то официално е 27%.
Цьолнер, която оспорва тези данни, казва, че затварянето на границите или намаляването на социалното подпомагане за имигранти "би подкопало европейската идея". Но според нея ЕС трябва да реши какъв да бъде "минималният праг на помощ" в здравеопазване, образование, жилищно настаняване и социална сигурност за дошлите от друга държава.
Съгласно германските закони Дортмунд отговаря за над 25% от тези социални плащания, а останалото идва от федералното правителство. При толкова много новодошли без обучение или дори неграмотни германските власти се притесняват, че сметката само ще набъбва. "Сега имаме значителен процент хора без надежда да си намерят работа. Този път нещата са различни", цитира думите й "Файненшъл таймс".
Изданието започва репортажа си с разказ за роми от България, които могат да вършат само един тип работа, и допълва, че основно те - както и ромите от Румъния - са повод за притеснение. Имигрантите от България и Румъния са незначителен брой на фона на големите общности от турци, поляци и граждани на бивша Югославия.
През 2012 г. в страната са влезли над 1 млн. имигранти, което е сравнително незначително спрямо 80-милионното население, а институтът IW обяснява, че като цяло икономиката печели от присъствието им. Това е така, защото те са по-млади, по-добре квалифицирани от местните и плащат повече данъци, отколкото да взимат помощи. За сравнение - 29% от имигрантите са завършили университет, докато средното за германците е 19%, припомня "Файненшъл таймс".