Според анкета, проведена след 1000 студенти, специализанти и млади лекари, близо половината одобряват новия регламент, но не вярват, че тя ще подобри като цяло условията за младите лекари. 69% от анкетираните са изразили мнение, че тя няма да ги задържи в България
До края на месеца правителството трябва да одобри още облекчения за специализантите лекари в България, по-конкретно за най-дефицитните специалности - анестезиология, патоанатомия, спешна медицина и инфекциозни болести. С решението за общо около 200 специализанти ще отпадне таксата от 180 лева, обяви днес зам.-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков по време на дискусия за проблемите на младите лекари, организирана от Асоциацията на студентите медици в България и Асоциацията за развитие на медицинската общност.
Новата наредба за специализантите, която беше приета тази година, не е съвършена, но е крачка в правилната посока, коментираха млади лекари на събитието. За тях е ключово да отпадне таксата за студентите в заварено положение, които все още специализират по отпадналата наредба 34.
Голяма част от специализантите имат желание да започнат се прехвърлят в обучение по новите условия, но до момента са успели едва 220 души, а за повече от 1700 правилата са старите. Според анкета, проведена след 1000 студенти, специализанти и млади лекари, близо половината одобряват новия регламент, но не вярват, че тя ще подобри като цяло условията за младите лекари. 69% от анкетираните са изразили мнение, че тя няма да ги задържи в България.
Младите специализанти се оплакаха, че техният труд не се признава от здравната каса, на което зам.-министър Пенков отговори, че щом имат доходи, значи се признава, защото основният източник на средства за болниците е касата.