От години правителствата се опитват да въведат възраст за пенсиониране на полицаи и военни, които досега се пенсионират само с придобиване на 27 години стаж, независимо на каква възраст са
Проектът за промени в Кодекса за социално осигуряване вече е качен в сайта за съгласуване на Министерския съвет и предвижда военните, полицаи, служители в затворите, в Държавната агенция "Национална сигурност" и др. да се пенсионират при навършване на възраст 52 години и 10 месеца и при 27 години общ осигурителен стаж
Все пак се дава "гратисен период" на тези, които до 31 декември 2015 г. ще са натрупали необходимия осигурителен стаж за пенсия. До края на 2018 г. такива полицаи, военни и други служители в сектора за сигурност все пак ще могат да се пенсионират по старите правила - тоест независимо на каква възраст са.
Днес обаче текстът за промени е публикуван за съгласуване, а краят на консултациите е насрочен за 30 април.
От години правителствата се опитват да въведат възраст за пенсиониране на полицаи и военни, които досега се пенсионират само с придобиване на 27 години стаж, независимо на каква възраст са. Тези опити неизменно срещат сериозен отпор от служителите в сектора за сигурност и биват изоставяни.
Сегашният проект за промени въвежда за всички държавни служители по законите за МВР, ДАНС, за СРС, за служителите на затворите, охрана на съдебната власт, пожарникари, следователите и младшите следователи възраст за пенсиониране от 52 години и 10 месеца.
Летци, парашутисти, водолази и служители на подводници ще се пенсионират пък на 42 години и 10 месеца.
Предвижда се още въвеждане и на постепенно качване на пенсионната възраст. След 31 декември 2016 г. възрастта за пенсиониране на служителите в сектор сигурност ще се увеличава с по 2 месеца всяка година до достигане на 55-годишна възраст за полицаи, военни и др. и 45 години за летци и подводничари.