И тази година няма да има истински минимални осигурителни прагове, договорени от работодатели и синдикати. Това става ясно от писмо на Асоциацията на индустриалния капитал в България, съобщава econ.bg.
От години бизнес организациите отказват да участват в преговори, както е по закон, и настояват за по-адекватни процедури и инструменти. Така за поредна година минималните осигурителни прагове ще се повишат само с минималната работна заплата, която от 1 януари трябва да стане 1077 лв.
Държавата държи да се внесе в бюджета на държавното обществено осигуряване осигуровката, а демонстративно не се интересува от размера на самото възнаграждение. В този смисъл, минималните осигурителни доходи играят роля и на генератор на "сива икономика", твърдят от АИКБ. Минималните осигурителни прагове бяха въведени преди 22 години по времето на Лидия Шулева именно поради практиката всички да се осигуряват на минимума, а да вземат на ръка останалото си възнаграждение. С годините положителното им въздействие се изчерпа, според мнозина експерти.
Освен това абсолютно непропорционалното на ръста на производителността и дори на инфлацията покачване на минималната работна заплата обезсмисля преговорите за минимални осигурителни доходи, като залага една много висока изходна база в лицето на текущата й стойност, изтъкват АИКБ, които най-остро критикуват формулата за определяне на най-ниското възнаграждение.