Най-често жертва на агресия стават медиците от спешните центрове, както и медицинските сестри
Посегателството над медици да се наказва и с общественополезен труд - това предложи по време на дискусия Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, предаде Дарик. Председателят на асоциацията Милка Василева каза, че административната глоба за насилие над медицинско лице не постига достатъчно добър ефект. От асоциацията ще организират национална кампания срещу агресията над медици, като се предвижда организиране на подобни дискусии в цялата страна. "Целта ни е, заедно с медиаторите, да влезем и в ромските махали, за да обясним на хората как работи системата на здравеопазването", каза още Василева.
От асоциацията отчетоха ръст на случаите на насилие над лекари.
По данни на Министерството на здравеопазването за периода 2015-2017 година случаите на нападение над медици са били 100. От съсловието настояват да бъдат взети спешни мерки, като нощна охрана
по време на дежурствата и персонални паник бутони за всички медици.
"98 % от медиците, които сме проучили, са били жертва на физическо или вербално насилие. Тенденцията е, че насилието над медици расте”, обясни адвокатът по медицинско право Мария Петрова.
Най-често жертва на агресия стават медиците от спешните центрове, както и медицинските сестри. Оказва се обаче, че много малка част от тях търсят правата си в съда.