Преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в света почти са възстановили равнището си от преди финансовата криза
Италия и Испания пък, които пострадаха тежко от сътресенията, са си върнали доверието на чуждестранните компании, съобщи в годишния си доклад за 2013 г. Конференцията на ООН по търговия и развитие (ЮНКТАД), цитирана от ДПА и БТА.
Чуждестранните инвестиции в света са се увеличили с 9 процента до 1,45 трлн. долара, което е малко под средното ниво от 1,45 трлн. долара, отчитано в годините преди кризата.
За идните години организацията прогнозира, че международните парични потоци значително ще нараснат, което генералният секретар на ООН Бан Ки-мун определи като "окуражаваща тенденция".
През 2016 г. ПЧИ ще достигнат 1,8 трлн. долара най-вече благодарение на инвестициите в индустриализираните държави.
Сред 39-те развити икономики в света по-малко от половината са успели през 2013 г. да привлекат повече ПЧИ спрямо предходната година.
Най-много инвестиции в Европа е привлякла Испания, където ПЧИ са нараснали от 26 млрд. д. до 39 млрд. долара.
Италия също е отчела силен растеж - от почти нулево равнище през 2012 г. до 16,5 млрд. д. през миналата година. Великобритания и Франция пък имат силен спад за втора поредна година.
САЩ са запазили позицията си на най-привлекателната страна в света и ПЧИ в американската икономика са се увеличили с 27 млрд. д. до 188 млрд. долара. Преките чуждестранни инвестиции в Китай са се повишили леко до 124 млрд. долара, но страната запазва второто си място след САЩ.
Русия е на трета позиция със 79 млрд. долара, благодарение най-вече на инвестициите в петролния й сектор.
За втора поредна година над половината от всички ПЧИ са се насочили към развиващи се страни. Същевременно компаниите, работещи в развиващи се икономики и страни с нововъзникваща пазарна икономика, са увеличили инвестициите си в чужбина, достигайки глобален дял от 39 на сто.