10 Януари 2025, 18:20 Днес (1) | Вчера (3)

Прехвърлянето от пенсионне фонд започва вероятно през януари 2004 година

17 Септември 2003 в-к "Пари" по статията работи:
A+ A-

Вариантът за подаване на заявлението в осигурителния институт окончателно отпадна, запазва се предложението за ново дружество

На редбата за реда и начина за промяна на участието и за прехвърляне на натрупаните средства на осигуреното лице от един фонд за допълнително пенсионно осигуряване в друг, управляван от друго пенсионноосигурително дружество, се очаква да бъде обнародвана в Държавен вестник до края на септември. След което на пенсионните дружества ще се даде тримесечен срок, в който да приведат правилниците за организацията и дейността на фондовете си в съответствие с изискванията й. Едва тогава наредбата ще влезе в сила. Предвижда се това да стане от 1 януари 2004 г. Идеята е, че щом трябва да подписваш договор с новото дружество, трябва да си наясно предварително какви са неговите условия. Така че процесът на прехвърляне от един в друг пенсионен няма да стартира през последното тримесечие на т. г., а евентуално от 1 януари следващата година.
С въвеждането на отчитането на натрупаните средства по индивидуалната партида освен като абсолютна сума и в дялове от 1 юли 2004 г. се очаква да бъдат направени и нови промени в наредбата. Тогава ще стане възможно да бъде съкратен и срокът за прехвърляне на средствата с около месец, прогнозират от пенсионните дружества. В момента съгласно разпоредбите в проекта този срок е повече от четири месеца и половина. Ако заявлението за промяна на участието бъде подадено в началото на януари, едва на 15 май ще бъдат прехвърлени натрупаните по индивидуалната партида средства. Това е така, защото прехвърлянето на средствата се извършва едва след разпределяне на дохода по индивидуалните партиди на осигурените лица. С въвеждането на дяловете обаче ще се прави ежедневна оценка на активите на фонда, което пък ще даде възможност разпределянето на реализираната доходност да става в по-кратки срокове.
Вариантът за подаване на заявлението за промяна на участието в НОИ окончателно отпадна. Това стана ясно след проведената в миналия петък среща на експертно ниво между пенсионните дружества и КФН. Тъй като друг алтернативен вариант за момента няма, остана този, който предварително беше заложен в проекта на наредба на КФН - заявленията да се подават в новото дружество, заяви Тодор Йовов, изпълнителен директор на ПОАД ЦКБ Сила. Тъй като предлаганият ред за подаване на заявлението до пенсионното дружество, в което лицето желае да прехвърли натрупаните средства по осигурителната си партида предизвика конфликт на интереси и противопоставяне между дружествата от Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване /БАДДПО/ предложиха два варианта за процедурата. Първият бе този, при който заявлението се подава в НОИ и неговите поделения в страната лично или чрез изрично упълномощено за целта лице. От асоциацията тогава заявиха, че така ще се съкратят значително сроковете на целия процес по прехвърляне, ще се създадат условия за ефективен и бърз контрол, както и ще се защитят най-добре правата на осигуреното лице, защото заявленията се подават в независима институция.
Вторият вариант бе заявлението да се подава едновременно до пенсионното дружество, управляващо фонда, от който се прехвърля, и до пенсионното дружество, управляващо фонда, в който лицето желае да се прехвърли. При него обаче процедурата щеше да бъде по-сложна, сроковете за нейното осъществяване по-дълги, а възможностите за контрол по-малки.
По време на предишната дискусия, която се проведе във вторник миналата седмица, пенсионните дружества защитиха позицията, че подаването на заявленията трябва да става в независима институция, каквато е НОИ. Тогава обаче Йордан Христосков, управител на НОИ, определи като недостатък на решението отсъствието на ясна законова делегация, което впоследствие би дало възможност наредбата да бъде атакувана в съда. Той подчерта още, че взаимоотношенията между осигурените лица и дружествата трябва да се решават помежду им без намесата на НОИ. Интересен факт е, че НОИ присъства като алтернатива за подаване на заявлението за промяна на участието и в бележките на проекта Пазар на труда към Американската агенция за международно развитие.
Спорен момент все още обаче е начинът за удържане на таксата при прехвърляне на натрупаните средства по осигурителната партида. На срещата в петък юристите на КФН са изразили становището, че неплащането на такса не е основание да се спре прехвърлянето. В тази посока разсъжденията са били, че ако лицето желае да се прехвърли от един фонд в друг и е посочило, че ще плати таксата по банков път или в брой, но не го е направило в срок, то дружеството би могло да си удържи таксата от индивидуалната му партида. Разгледана е и ситуация, при която средствата за прехвърляне са по-малко от определените 20 лв. Предложен е вариант пенсионното дружество да вземе това, което е по осигурителната партида, а останалата част да си търси по съответния ред.
От пенсионните дружества са изразили становище, че ако няма достатъчно средства по индивидуалната партида, те не трябва да се прехвърлят. Ако въпреки това обаче осигуреното лице желае да прехвърли салдо от 5 лв. например, това може да се направи, след като си плати съответната такса в брой или по банков път.
Въпреки това обаче се е стигнало да крайното решение да се помисли по въпроса ида се прецени дали неплащането на таксата за прехвърляне е основание да се спре прехвърлянето.
Още няма решение и по проблема с нулевите партиди. Тук разсъжденията са били в посока на това дали след като става въпрос за прехвърляне на права и суми, може да се тълкува, че ако няма суми по индивидуалните осигурителни партиди, то те не могат да се прехвърлят. И другото тълкуване е, че няма проблем да се прехвърлят нули, стига да се плати таксата.
Аз лично очаквам да се възприеме вариант, съгласно който нули не могат да се прехвърлят, но все пак не мога да бъда сигурен в това, преди да излезе наредбата, коментира Тодор Йовов.
На срещата във вторник от КФН заявиха, че е важно осигуреното лице да има право на избор как ще плати таксата си за прехвърляне, дали за сметка на собствени средства /на каса или по банков път/, или за сметка на средства от индивидуалната партида. Представители на някои от пенсионните дружества обаче защитиха позицията, че таксата от 20 лв. не би следвало да се удържа от индивидуалната партида, тъй като предназначението на натрупаните там средства е да служат за изплащане на пенсия.
Предложението на БАДДПО прехвърлянето на средствата да се извършва на датите 15 май, 15 август и т. н., а не както бе посочено в проекта 11 май, 11 август и т. н., бе възприето от КФН. Промените на датите се налагат от практически съображения, свързани със счетоводното приключване на всеки месец, коментираха тогава от асоциацията.
Пенсионните дружества предложиха още предвидените в наредбата регистри на заявленията за промяна на участието, съответно за прехвърляне на средствата за всеки един управляван от тях фонд за допълнително пенсионно осигуряване, да се водят само в електронен вид. Дружествата, които имат офиси в страната и трябва да спазват сроковете на Наредбата за регистриране на заявленията, не е целесъобразно да създават регистри на хартиен носител, твърдят от асоциацията. Въведеното изискване за съдържанието на регистрите и начина на воденето им прави целия процес по поддържането твърде скъп и несъобразен с възможностите на XXI век. Поставени са задължителни законови изисквания за начина на водене и съхраняване на информацията от страна на пенсионните дружества, а в същото време наредбата въвежда изискването регистрите да се водят в томове, чиито страници се прошнуруват, пронумеруват и т. н. Следва да се подчертае, че регистрите не може да бъдат третирани като първични документи, коментират от асоциацията.
ПРЕДЛОЖЕНИЕТО регистрите да се водят в електронен вид също бе прието от КФН. То ще залегне в наредбата със забележката обаче, че това ще стане, след като информационните системи на дружествата бъдат одобрени от заместник-председателя на КФН, ръководещ управление Осигурителен надзор - така, както е предвидено в Кодекса за социално осигуряване.
Осигурителните посредници да бъдат изключени от процеса на прехвърляне на осигурените лица от един пенсионен фонд в друг, се договориха вече пенсионните дружества и КФН. И това предложение дойде от БАДДПО. Проектът предвижда подаването на заявлението за промяна на участието да се извършва лично или чрез осигурителен посредник. След възприемането на предложението обаче това ще става само лично или чрез упълномощено за целта лице. Ако по време на кампаниите за избор на универсален фонд осигурените лица имаха нужда от помощта на посредниците, сега решението за прехвърляне трябва да бъде взето от осигуреното лице въз основа на това дали то е доволно или не от представянето на своя фонд, коментират експерти. Според тях осигурителният посредник е сериозно мотивиран да осъществи прехвърляне, тъй като ще получи пари за това. Опасенията са, че нагласата да се изтеглят осигурени лица на всяка цена може да доведе до криза на доверие както към пенсионните дружества, така и към цялата пенсионна система. Според представители от бранша възможно е да се стигне до търговия с едни и същи лица, като осигурителният посредник всеки път ще получава по-висока цена за тях.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 10 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8979
GBP 2.4796 2.4887 2.3337
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив