Законът за здравното осигуряване беше приет в Таджикистан преди 15 години през 2008 г., но прилагането му беше отложено за 5- ти път, съобщава ASIA-Plus.
През 2008 г. парламентът реши да отложи прилагането на документа за 2010 г. В края на 2022 г. депутатите отложиха влизането му в сила за 5- ти пореден път.
На среща в парламента първият заместник-министър на здравеопазването и социалната защита Гафур Мухсинзода, обяснявайки ситуацията, каза, че според междуведомствената работна група в страната не са създадени благоприятни условия за пълен преход към здравноосигурителна система.
Според него за прилагането на закона трябва да се вземат предвид икономическите, финансовите и организационните изисквания. Той отбеляза, че според Министерството на финансите "ако здравните осигуровки се плащат за сметка на текущия социален данък, има възможност за намаляване на приходите на бюджета на социалното осигуряване и пенсиите, което може да доведе до провал за изпълнение на социалните задължения на държавата към населението”.
Гафур Мухсинзода уточни, че опитът на други страни показва, че въвеждането на задължително здравно осигуряване изисква секторът на здравеопазването да бъде поне 4-6% от БВП.