ЕС стартира най-мащабната операция за транспортиране на помощ към засегнатите страни
ЕС и държавите членки са инвестирали повече от един милиард евро в борбата с вируса ебола в Западна Африка, надвишавайки поставените на Европейския съвет цели от октомври тази година, казва се в прессъобщение на Европейската комисия.
Най-голяма част от средствата са предназначени за проучвания, предоставяне на помощи и изграждане на капацитет за евакуация на международни хуманитарни работници, диагностицирани със смъртоносния вирус.
Равносметкатa бе направена в навечерието на мисията на европейския координатор за борбата с ебола Христос Стилианидис и комисаря по здравеопазването Витенис Андриукаитис в засегнатите от епидемията страни в Западна Африка.
В същото време Европейската комисия и фармацевтичната индустрия в Европа започнаха кампания по набиране на предложения за научни проучвания върху ебола на стойност 280 милиона евро.
"ЕС има волята да помогне в намирането на разрешение на проблема. Стимулираме европейските изследвания върху ебола с допълнителни 280 милиона евро. Финансирането идва от Хоризонт 2020 и индустриалните ни партньори. Чрез него ще бъде ускорено разработването на нови ваксини и ще бъдат подобрени методите за лечение на заразените", заяви европейският комисар с ресор "Изследвания, наука и иновации" Карлош Моедас.
ЕС също стартира и най-мащабната операция за транспортиране на помощ към засегнатите страни. Линейки, мобилни болници, лаборатории и медицинска апаратура отплаваха днес към Северна Африка с холандски кораб. Помощта е предоставена от девет държави членки на ЕС – Австрия, Белгия, Чехия, Финландия, Унгария, Нидерландия, Румъния, Словакия и Великобритания. Механизмът за гражданска защита в ЕС координира операцията.
Люксембург беше първата европейска страна, която предостави самолети за медицинска евакуация на международни хуманитарни работници, заразени с ебола.