През следващото десетилетие в световен мащаб ще бъдат генерирани допълнителни $1,5 трилиона животозастрахователни премии – повече от двойно повече от сумата, генерирана през предходното десетилетие, прогнозира Swiss Re Institute, цитиран от forinsurer.com.
Развитите застрахователни пазари ще генерират 61% от допълнителните премии през следващото десетилетие, като нововъзникващите пазари ще генерират 39%.
По-високите лихвени проценти по света променят перспективите за растеж и доходност на животозастраховането. Натрупаните застрахователни продукти са привлекателни за потребителите след десетилетие на слабо търсене и ниски доходи.
Swiss Re Institute очаква продажбите на фиксирани анюитети в САЩ да достигнат нов връх тази година след рекордните продажби през 2022 и 2023 г.
"По-високите лихвени проценти имат значение, създавайки тласък за животозастраховане и пенсионни продукти за по-ефективно справяне с предизвикателствата на пенсионните спестявания на застаряващата демография. Продуктите за натрупване отново стават привлекателни като пряк резултат от нормализирането на лихвените проценти, което също облагодетелства дългосрочните застрахователни продукти", казва Жером Жан Хегели, главен икономист в Swiss Re Group.
В своето проучване "Животозастраховане в ера на по-високи лихвени проценти", Swiss Re Institute прогнозира допълнителни 1,5 трилиона долара глобални спестовни премии за животозастраховане през следващото десетилетие, тъй като потребителите започват да купуват животозастрахователни спестявания, които осигуряват по-високи доходи след пенсиониране.
В резултат на това общите глобални премии се очаква да нараснат до 4 трилиона долара до 2034 г. За разлика от това, глобалните животозастрахователни премии се увеличиха само с 300 милиарда долара през цялото десетилетие на ниски лихвени проценти от 2010 до 2019 г.
Пол Мъри, главен изпълнителен директор на Swiss Re Life & Health Reinsurance, смята, че по-високите лихвени проценти предлагат по-атрактивни възможности за потребителите да осигурят доходите си след пенсиониране. "Виждаме много положителен растеж на пазара на животозастраховане, за да отговорим на тази нужда.
Освен това презастрахователите могат да подкрепят животозастрахователите чрез освобождаване на капитал, увеличаване на капацитета за застраховане и фокусиране върху иновативни продукти за растеж на капитала.
Много по-високата доходност на държавните облигации също сега подобрява възвръщаемостта на инвестициите за животозастрахователите и маржовете за фиксирани анюитети. Между 2022 г. и 2027 г. Swiss Re Institute прогнозира, че оперативните резултати на застрахователите в осемте най-големи застрахователни пазара в света, които включват САЩ, Обединеното кралство, Германия и Япония, ще нараснат с повече от 60%, тъй като приходите от инвестиции се увеличават с 40%.
Растежът на пазара на животозастраховане е важен механизъм за затваряне на недостига на пенсионни спестявания, който Swiss Re Institute оценява на 106 трилиона долара през 2022 г. за шест развити икономики, както и Китай и Индия.
Swiss Re Institute изчислява, че развитите пазари ще генерират около 61%, или 900 милиарда долара, допълнителни премии в абсолютно изражение през следващото десетилетие, докато нововъзникващите пазари ще генерират допълнителни 39%, или 578 милиарда долара.
Китай ще генерира около 17% от общите глобални премии, добавяйки 256 милиарда долара между 2025 и 2034 година.