Продажбата на медикаменти в аптеките без рецепта е най-честото нарушение, което Изпълнителната агенция по лекарствата отчита при проверките си за първото полугодие
Продажбата на медикаменти без рецепта остава най-честото нарушение, което Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) отчита при проверките си за първото полугодие на 2012 година.
Това съобщи на пресконференция директорът на звеното Александър Янков. По думите му тази година агенцията е зачестила проверките – те са 530 (с 90 повече от 2011-та). Отчетеният брой нарушения е също по-висок – 356 или с 167 повечето от тези за същия период миналата година.
Около 30% от нарушенията са свързани с неправилно съхранение на лекарствени продукти. Най-често медикаментите са намирани в помещения, които не отговарят на температурните изисквания. Имало и такива с изтекъл срок на годност.
Десет на сто от всички несъответствия с правилата са за неправомерно осъществяване на дейност в аптеките в отсъствието на магистър-фармацевт. По време на нощните смени там най-често работят студенти по фармация или помощник-фармацевти, уточни Янков.
По думите му са констатирани три нарушения за търговия на дребно с лекарствени продукти без разрешение за дейността. Хванати са и 18 души без правоспособност за продажба на медикаменти.
Наложени са санкции в размер на общо 400 хил. лв.
По данни на агенцията в страната има 4010 работещи аптеки. Производителите на лекарствени продукти са 36. Търговците на едро са 155 и притежават 190 склада.
Шефът на агенцията посочи още, че хората не бива да се притесняват от фалшиви лекарства. Според него България е твърде малък пазар, за да стане обект на интерес от страна на фалшификатори на лекарства. За последните две годиние имало само два фалшиви продукта в аптечната мрежа.