Фермерите с унищожени животни заради дерматита ще получат 2 милиона лева
Земеделското министерство предложи промени в Наредбата за специфичните изисквания към млечните продукти. Целта е да се подкрепи млечния сектор. С промените се предвижда изрично да се забрани използването на думата "млечен" или нейни производни в наименованието на имитиращите продукти. Променя се и начинът на етикетиране, като надписът "Имитиращ продукт" трябва да бъде с големина на шрифта най-малко 75% от този, с който е изписано наименованието на продукта.
Имитиращите продукти ще се предлагат на пазара единствено и само в опаковки. Промените в Наредбата са качени за обществено обсъждане на официалния интернет сайт на Министерството, от вчера
вечерта.
От Българска агенция по безопасност на храните информираха, че извършват не кампаниен, а постоянен контрол на млечните продукти, които се предлагат на пазара.
Средната изкупна цена на суровоно краве мляко в България през март 2016 г. е с 3 % по-ниска спрямо февруари и с 11% по-ниска спрямо март 2015 г. Министърът на земеделието и храните Десислава Танева обяви, че най-вероятно през месец септември ще бъдат обсъждани вариантите за финансова подкрепа към сектор "Мляко".
Фермерите с унищожени животни заради заболяването Заразен нодуларен дерматит ще получат два милиона лева подкрепа чрез инструмента de minimis, обяви земеделският министъръ Десислава Танева на заседание на Консултативния съвет по животновъдство, което се проведе в сградата на Министерство на земеделието и храните.
Предложението предстои да бъде гласувано от Управителния съвет на Държавен фонд "Земеделие". Подпомагенето, което ще получат стопаните за едри преживни животни (ЕПЖ) под селекционен контрол на възраст над 24 месеца е 900 лева, за ЕПЖ от 12 до 24 месеца - 720 лева, от 6 до 12 месеца - 540 лева, за животни под 6 месеца сумата е 320 лева. За останилите животни предложената ставка възраст над 24 месеца е 350 лева, от 12 до 24 месеца -280 лева, от 6 до 12 месеца - 210 лева, за животни под 6 месеца сумата на помощта е 140 лева.
Изпълнителният директор на БАБХ, д-р Дамян Илиев информира, че днес се разпределят 100-те хиляди ваксини от третия транш, с което ще бъдат имунизирани всички едри преживни животни в Южна България. Той допълни, че следващата седмица ще бъдат доставени още 350 хиляди дози, с които ще бъдат ваксинирани и възприемчивите животни и в Северна България. На срещата стана ясно още, че към днешна дата в страната са регистрирани 124 огнища на заболяването. Броят на засегнатите животни към момента е 2164, а тези които са умъртвени са 2012.