Най-честата практика е изискването на допълнителни такси за обслужване на кредита, които се оказват неимоверно високи
Върховната касационна прокуратура е започнала проверка за това как Българската народна банка и Комисията за защита на потребителите реализират правомощията си по Закона за кредитните институции и Закона за защита на потребителите, какви механизми са създадени в тези институции в изпълнение на законовите разпоредби с оглед защита на държавния и обществения интерес.
От прокуратурата уточняват, че проверката е във връзка с репортаж на Нова телевизия "Получаваш 1000, връщаш 5000 - разследване за бързи кредити", излъчен на 11 октомври в сутрешния блок "Здравей България".
За резултата от проверката обществеността ще бъде информирана своевременно, съобщават още от държавното обвинение.
По време на въпросното предаване гостуващите експерти в студиото – главният секретар на КЗП Иван Бъчваров и адвокатът Ивелина Иванова, потвърдиха, че жалбите по т.нар. "бързи кредити" действително са се увеличили. По техни думи оплакванията са най-често, че има скрита информация, която първоначално не им е била представена.
Най-честата практика е изискването на допълнителни такси за обслужване на кредита, които се оказват неимоверно високи. Разследване на репортера Вероника Димитрова установи, че при взимане на заем от "Профи Кредит" и изплащането му според срока и условията, описани в договора, нещата не спират до там. Дори и след това от фирмата продължават да искат пари, а ако такива не постъпят, следват заплахи за съд и саморазправа.
Практиката, която от фирмата упражняват, е да не предоставят копие от договора на теглещите заема.
Според потърпевшите договорите биват фалшифицирани от служителите на въпросната фирма, като дописват останалите полета по документа, каквато била "практиката".
Във връзка с подвеждащата информация от страна на фирмата експертите в студиото коментираха, че става въпрос за заблуждаваща търговка практика, която обаче не е измама и в този смисъл не е нарушение по смисъла на закона.
"Задължително четете какво е написано върху документа, който подписвате – заявление ли е, договор ли е. Ако има празни полета, които вие не сте попълните – зачертайте ги и се подпишете. Докато не ви дадат и на вас копие, което е оригинал, не си тръгвайте", посъветва адвокатът в студиото.