Според изследване на бизнес училището към университета "Харвард" американските компании, особено по-големите, започват да показват признаци на възстановяване на конкурентоспособността си на глобално ниво от началото на финансовата криза насам
Увеличаващата се пропаст между най-богатите в САЩ от една страна, и средната класа и бедните от друга е неустойчива, но е малко вероятно тази ситуация да се подобри скоро. Това показва изследване на бизнес училището към университета "Харвард", цитирано от агенция "Ройтерс".
Според проучването американските компании, особено по-големите, започват да показват признаци на възстановяване на конкурентоспособността си на глобално ниво от началото на финансовата криза насам. Въпреки това за служителите все още е трудно да получат по-добро заплащане и бонуси.
Проучването, озаглавено "Икономика, която върши половината от работата си", е проведено сред 1947 възпитаници на бизнес училището към "Харвард" по света и показва не само разликите между различните социални групи в САЩ, но и проблемите в образованието, транспортната инфраструктура и ефективността на политическата система в страната.
За 47% от запитаните през следващите три години американските компании ще бъдат по-малко конкурентоспособни на глобално ниво и ще изпитват затруднения да плащат по-големи възнаграждения. На противоположното мнение са 33 на сто. Въпреки това процентът на песимистично настроените респонденти е намалял. Проучването от 2012 г. показва, че 58% от тях са очаквали спад в конкурентоспособността.
Авторите на доклада отбелязват, че тази година респондентите са "много по-обнадеждени за конкурентното бъдеще на компаниите в САЩ, отколкото за бъдещето заплащане на служителите".