САЩ харчат 8 508 долара на човек или 17,7% от БВП за своята здравна система, с което далеч изпреварват Норвегия, която е на второ място с 5 669 долара
Заради проблемите със старта на здравната реформа все повече американци искат промяна на системата за плащане на здравни застраховки. Ново проучване показа, че в САЩ лечението излиза в пъти по-скъпо, отколкото в други развити страни по света.
Здравната система на САЩ е много по-скъпа и много по-неефикасна от здравните системи на други развити индустриални страни. Сравнително изследване показа, че много американци искат да бъде сменена. САЩ харчат 8 508 долара на човек или 17,7% от БВП за своята здравна система, с което далеч изпреварват Норвегия, която е на второ място с 5 669 долара. Това сочи проучване на фондация The Commonwealth Fund, в което се сравняват САЩ с други 6 развити страни.
Американците повече от другите са склонни да не ходят на лекар заради високите цени на здравните услуги или да дават от джоба си голяма част от парите за медицински грижи. Официални данни на администрацията на президента на САЩ Барак Обама обаче показват, че от началото на прилагането на здравната реформа 106 185 души са се записали за здравни осигуровки.
Американското министерство на здравеопазването посочи, че записването е станало през октомври - първия месец от прилагането на новата система. Тази цифра включва и хората, които не са си платили още първите здравни вноски.
Целта е до края на март 2014 г. за здравни осигуровки да се запишат 7 млн. души, което изглежда малко вероятно да се осъществи, като се има предвид, че за момента е изпълнен процент и половина от поставената цел. Лошо работещият сайт healthcare.gov също е причина за този резултат, посочват анализатори.