"В по-голямата част от времето ние можем да седим в удобния "розов" балон на своята кола, но зад ъгъла може да ни се наложи да взаимодействаме с останалите шофьори
Всеки, който шофира, със сигурност е забелязал, че хората зад волана са коренно различни. Според психолозите на Лондонското училище по икономика (LSE) обаче, въпреки голямото разнообразие, водачите могат да бъдат категоризирани в седем основни групи. Рядко обаче хората попадат само в едно от тях.
Проучването, направено съвместно с производителя на гуми Goodyear, твърди, че групирането може да стане на база анализ на реакциите при взаимодействие с други шофьори и в зависимост от това как се справят с несигурността и собствените си чувства. Изследването е направено чрез фокус групи и задълбочени интервюта с шофьори. Изследователите са извадили и цитати, от представители във фокус групата, които характеризират, представителите на отделните групи.
"В по-голямата част от времето ние можем да седим в удобния "розов" балон на своята кола, но зад ъгъла може да ни се наложи да взаимодействаме с останалите шофьори. Това превръща пътя в една несигурна и предизвикателна социална среда. Докато ние се притесняваме за шофирането на другите, това проучване показва, че тяхното шофиране всъщност зависи и от нашето поведение", коментират авторите на проучването.
За момента проучването е обхванало само шофьорите във Великобритания. Втората част на проекта обаче е паневропейско изследване, което ще се проведе в 15 страни. Финалните резултати от него се очаква да бъдат ясни през октомври 2015 година.
Ето и седемте основни групи шофьори:
Учителят: изпитва нужда да е сигурен, че другите шофьори са разбрали грешката, която са извършили на пътя, и очаква признание за усилията си да учи другите.
Всезнайкото: той/тя мисли, че е заобиколен/а от некомпетентни глупаци и постоянно крещи на другите шофьори, докато седи защитен/а в собствената си кола.
Състезателят: изпитва нуждата да е преди другите шофьори и се дразни, когато някой друг шофьор му застане на пътя. Той/тя ускорява, когато някой се опита да го изпревари, или пък затваря пролуката, така че никой да не може да го задмине.
Наказателят: иска да накаже останлите шофьори за всяка грешка на пътя. Може дори да излезе от колата си и да се приближи агресивно към колата на другия шофьор. Цитат: "Аз наблюдавам хората през цялото време".
Философът: приема лесно грешното поведение и се опитва да го обясни. Успява да се владее и не показва много емоции. Цитат: "В по-голямата част от времето аз не се стресирам. Всеки бърза за някъде".
Въздържателят: не приема грешките на другите шофьори лично, но все пак не пренебрегва опасностите. Цитат: "Неспокойните шофьори са заплаха за мен, изпитвам нужда да се отдалеча от тях".
Беглецът: слуша музика или говори по телефона, за да се изолира. Бегълците се разсейват, така че да не им се налага да си взаимодейства с другите шофьори на пътя. Това на първо място е стратегия за избягване от разочарования. Цитат: "Аз искам само да се кача в колата си и да си свърша работа".