Учредителното събрание във Велико Търново има две главни задачи - да утвърди Конституцията (това става на 16 април 1879 г.) и да избере столица на Княжество България (3 април 1879 г.).
Конакът във Велико Търново е бил построен през 1872 г . на мястото на стария конак (от този комплекс бил запазен само затвора). Строежът е изпълнен от най-добрия за времето майстор - Уста Колю Фичето. Средствата и строителните материали били събрани като ангария от населението с известно участие от официалните турски власти.
Конакът в завършен вид бил внушителен и стилен – възрожденските майстори показали по категоричен начин възможноснтите си да построят и такава голяма сграда с по-специална функция и предназначение.
Конакът е бил най-внушителната и красива постройка в тогавашния Туна вилает. Населението и създателите на сградата съзнавали, че тя няма да служи дълго на поробителите. И наистина, непосредствено след Освобождението конакът бил превърнат във временна канцелария на руския главен консул - княз Дондуков-Корсаков.
В сградата на Конака - като една от най–представителните за цялата страна сграда - заседава Първото учредително събрание, което изработило и приело на 16.04.1879 г. Търновската конституция, както и други много важни решения. На 17 април 1879 г. там се открило Първото Велико народно събрание, което избрало за български княз Александър Батемберг.В следващите години сградата на бившия конак се ползва като административна сграда на Търновската община, мировите съдилища и Окръжен съд.
В оригиналния си вид сградата на бившия конак е просъществувала само до 18.12.1906 г. , когато стихиен пожар почти напълно я унищожава. Върху запазените първи и втори сутерен сградата била възстанована в променен очасти вид по проект и под ръководство на местното техническо бюро на арх. Г. Козаров. Сумата от застраховката, изплатена от акционерно дружество "Балкан” била достатъчна не само за завършване на строежа, но и за изграждане на първата за страната инсталация за парно отопление.
През 1990 г. в сградата беше открито VІІ Велико народно събрание, заседанията на което обаче продължиха в София.
Конакът е дълъг 60 метра и висок 27 метра. Поради неравния терен има различия в етажите - от юг са 4, а от север са 2.