На тези, които участват като доброволци в спасителните акции се изплаща пълният размер за съответните работни дни
Работещите, които не могат да се явят на работа, заради бедственото положение в различни региони на страната, имат право на обезщетение по закон. Полага им се 50% от брутното възнаграждение за времето, през което са били възпрепятствани (но не по-малко от 75% от минималната работна заплата), напомнят от Главната инспекция по труда.
На тези, които участват като доброволци в спасителните акции се изплаща пълният размер за съответните работни дни. Причините за неявяването на работа и участието в спасителните работи се установяват от кметството, от общинския съвет или от друг държавен орган. Уверение, че ще има обезщетения и за засегнатите по пътя на потопа, даде по-рано днес кметът на Варна Иван Портних.
Доброволците, които не са възпрепятствани от бедствието, но въпреки това искат да се включат в спапителните мисии, могат имат право да си вземат отпуск за изпълнение на граждански, обществени и други задължения.
Според Кодекса на труда обаче работодателят не е длъжен да заплаща обезщетение на служителя–доброволец. Може обаче да го направи по своя воля и това да е неговият принос в подкрепа на пострадалите, подсказват от ГИТ.
Друго правило в Кодекса на труда е, че при овладяване и преодоляване на последиците от бедствия се допуска полагане на извънреден труд по изключение, който се заплаща по общия ред за полагане на извънреден труд, т.е. в по-висок размер от обичайната надница.