Това показват данните от проучване на Глобалния алианс за защита на детското здраве и естественото хранене в България
На над 20% от майките в България им се е наложило да прекъснат кърменето на децата си заради неразбиране от страна на работодателя си. Близо 19% пък са били уволнени при новината за настъпилата бременност.
Това показват данните от проучване на Глобалния алианс за защита на детското здраве и естественото хранене в България, представени днес по повод Световната седмица на кърменето, която се провежда от 1 до 7 август.
Изследването е проведено в периода ноември 2011 - май 2012 година сред повече от 680 медицински работници и майки на деца под петгодишна възраст. Според авторите му обаче проблемът не е само в некоректните работодатели, а и в това, че майките не познават добре правата си. Доц. д-р Мариела Нанкова посочи, че около 75% от анкетираните не познават добре социалните закони на страната, а половината от майките не са наясно с правата си.
Над 80 на сто от жените се доверяват най-вече на семейството си, когато възникне проблем, а само 18% разчитат на социалните мрежи за взаимопомощ.
Въпреки че от Световната здравна организация препоръчват майките да кърмят новородените поне до шестия месец, масово (65%) българките прекратяват кърменето преди третия месец след раждането.
От Глобалния алианс за защита на детското здраве настояват Международният кодекс за маркетинг на заместителите на кърмата да бъде приет като национален закон, с който да се изгради национална политика за производителите и разпространителите на заместители на кърма. Мисията на кодекса и досега е била да се ограничи рекламата на заместители на естествената кърма.