Операциите по ремонта на японската атомна електроцентрала Фукушима, които трябваше да предотвратят изтичането на радиоактивни води в океана, не са довели до никакъв резултат
Това съобщи операторът на централата - ТЕПКО по-рано днес. Водата, която се използва за охлаждане на повредените реактори на разрушената АЕЦ "Фукушима 1" в Япония, продължава да изтича в дренажната система на централата, дори и след като миналата седмица завършиха работите за отстраняване на утечката.
Специалистите от компанията ТЕПКО от април до началото на ноември т.г. извършваха различни дейности за спиране на водата с високо съдържание на радиоактивни частици в дренажната система на АЕЦ "Фукушима 1", откъдето чрез подпочвените води тя се излива в океана.
За тази цел те замразиха част от водата в дренажната система и поставиха пломби в местата с известни утечки. След тази операция се планираше да се изтегли останалата вода в дренажната система и да се залеят каналите с циментов разтвор. Сега обаче стана известно, че изтичането на радиоактивна вода от централата продължава, предаде ИТАР ТАСС.
Според експертите обемът замърсена вода, която изтича в океана е около 400 тона дневно. Съдържанието на изотопите на цезий в подпочвените води край централата е достигнало 267 хиляди бекерела на литър.
Според нормите за водата, която се излива в океана, този показател не трябва да превишава 30 бекерела на литър.