Информацията за намаляване на дела на еврото във валутните резерви на развиващите се икономики е сигнал, че еврото губи част от статута на втора по сила световна резервна валута след американския долар
Развиващите се пазари са понижили своите резерви в евро с 6,2% или с 44,8 млрд.евро до 677 млрд. евро през миналата година, показват последните данни на Международния валутен фонд.
Глобалните валутни резерви в единната европейска валута са се повишили с 4,4% или с 61,228 млрд. евро до 1,455 трлн. евро в края на 2012-а г. Основна причина за общото повишение на евро-деноминираните резерви е ръст с 15,8% на валутните резерви в евро от страна на централни банки на индустриално развитите икономики.
Общите глобални активи в американски долари се повишиха с 247 млрд. долара или с 7% до 3,764 трлн. в края на миналата година, като авоарите на развитите икономики в долари са нагоре с 3,9%, а на развиващите се икономики се повишиха с 11,1%.
Според Файненшъл Таймс, развиващите се държави са повишили своите валутни резерви в т.нар. "нетрадиционни" валути като Австралийския долар.
Информацията за намаляване на дела на еврото във валутните резерви на развиващите се икономики е сигнал, че еврото губи част от статута на втора по сила световна резервна валута след американския долар.
С оглед подновеното в последно време напрежение на европейските финансови пазари, дължащо се главно на кипърската банкова криза и политическата криза в Италия, както и на сигналите за продължаваща рецесия в еврозоната, не е изключено този процес на диверсификация на валутните резерви да продължи и през настоящата година. Ако развиващите се пазари продължават да намаляват дела на евро в техните валутни резерви, това ще засили интереса на валутните пазари към американския долар и други валути като Австралийския долар.