Влошаването на състоянието на почвите, като например разпространението на пустините в някои части на Африка, ще струва трилиони долари годишно на световната икономика долари и може да накара десетки милиони хора да напуснат домовете си
Това гласи нов доклад, публикуван под егидата на ООН и цитиран от агенция "Ройтерс". В световен мащаб около 52 процента от обработваемата земя вече са пострадали, според доклада на The Economics of Land Degradation (ELD), съставен от 30 изследователски групи по целия свят.
В него се изчислява, че деградацията на земите по света струва между 6.3 и 10.6 трилиона долара всяка година в пропуснати ползи, като например производство на храни, дървен материал, лекарства, прясна вода или поглъщане на парникови газове.
"Една трета от света е уязвима от деградацията на почвите; една трета от Африка е застрашена да се превърне в пустиня", се казва в доклада.
Такава деградация, включително от изчезването на тропическите гори, замърсяването и прекомерното използване на земята за селскостопански цели "също може да доведе до трансгранична миграция и в крайна сметка да създаде регионални конфликти".
Докладът цитира изследване на ООН от 2012 г., че до 50 милиона души могат да бъдат принудени да търсят нови жилища и препитание в рамките на едно десетилетие, заради разпространението на пустинните региони.
"Увеличаването на деградацията на земите е и един от факторите, които могат да доведат до миграция, и тя се задълбочава от изменението на климата", заяви европейският комисар по околната среда Кармену Вела.
Зафар Адел, директор на Института за водите, околната среда и здравето на ООН, който е участвала в съставянето на доклада, заяви пред "Ройтерс", че е трудно да са формулират точните причини за различните миграции, например бежанците, бягащи Сирия за Европа.
"Сега имаме множество фактори - социални, конфликти - например в случая на Сирия", каза той.
През май проучване, публикувано в американското научно списание PNAS, подчерта връзката между засушаването, изменението на климата и конфликта в Сирия.
"Предизвиканата от човека изменение на климата предизвика една от най-тежките и продължителни засушавания в историята", каза Колин Кели от Калифорнийския университет в Санта Барбара, който ръководи проучването в Сирия.
"Тази суша предизвика каскада от събития, а именно земеделски колапс, масова миграция от семейните ферми към градовете в Западна Сирия, и в крайна сметка допринесе за конфликта", каза той.
Голяма част от очакваните загубени трилиони долари от деградацията на земите попада извън конвенционалните индекси на брутния вътрешен продукт - като "свободното" опрашване от насекоми или пречистването на водите от горите.